Krajský soud v Brně minulý týden vynesl rozsudek nad šestatřicetiletým mužem z Třebíčska, který byl obžalován z úkladné vraždy otce své bývalé přítelkyně. Muž odešel od soudu s dvacetiletým trestem ve věznici se zvýšenou ostrahou. Rozsudek není pravomocný a v rámci odvolacího řízení se bude případem zabývat Vrchní soud v Olomouci. Policisté v souvislosti s rozsudkem připomněli složitý průběh vyšetřování případu, který se zprvu jevil jako sebevražda.

Tragická událost se odehrála 2. května loňského roku v obci Lukov na Třebíčsku a mimořádně složitý případ objasnili kriminalisté odboru obecné kriminality krajského ředitelství policie ve spolupráci se svými kolegy ze služby kriminální policie a vyšetřování třebíčského územního odboru.

REKLAMA

Otce bez známek života nalezl jeho desetiletý syn v místě svého trvalého bydliště v hospodářském přístavku rodinného domku. Po ohledání místa, kde byl mrtvý nalezen, kriminalisté zjistili, že osmačtyřicetiletý muž zemřel na následky střelného poranění. Na místě zajistili legálně drženou dlouhou střelnou zbraň, která patřila mrtvému muži. Nalezen tam byl také dopis na rozloučenou. Značná část skutečností prvotně zjištěných na místě činu skutečně svědčila pro to, že muž si střelné poranění mohl způsobit sám, a případ se proto začal prověřovat jako sebevražda. Některé z prvotně získaných informací dokonce hovořily i o možném motivu muže k sebevraždě.

Ale pouze s těmito na první pohled zjevnými skutečnostmi se kriminalisté nesmířili a prověřovali veškeré další možné informace týkající se oběti, místa činu a pohybu všech možných osob v jeho okolí, motivu k případné sebevraždě a podobně. Byly získány indicie, ze kterých vyplynulo podezření, že se na smrti muže mohla podílet jiná osoba. Na vyhodnocování těchto poznatků již spolupracovali také kriminalisté z odboru obecné kriminality krajského ředitelství policie, kteří si věc dne 14. května 2014 převzali a případ začali prověřovat pro podezření ze spáchání zločinu vraždy.

Velmi intenzivním prověřováním, důkladným vyhodnocením všech zjištěných skutečností a stop i provedením dalších úkonů kriminalisté „mordparty“ přišli na stopu vrahovi, který se pod tíhou důkazů ke svému činu doznal, byl obviněn a byla na něj uvalena vazba. K samotnému zadržení podezřelého došlo v ranních hodinách dne 21. května, tedy devatenáct dní po samotném spáchání činu a týden od okamžiku, kdy vyvstalo odůvodněné podezření, že by se ve věci mohlo jednat o vraždu.

Nepravdivá tvrzení

Policejní mluvčí Dana Čírtková označila za nepravdivé informace, které v souvislosti se soudním jednáním zveřejnil nejmenovaný novinář. „Informace o tom, že by manželka oběti opakovaně žádala tři týdny kriminalisty o to, aby jí ukázali dopis na rozloučenou, se nezakládají na pravdě. Tyto informace, které uplynulou středu zveřejnil v souvislosti se soudním jednáním redaktor deníku, výraznou měrou poškozují práci kriminalistů. Ti od samého počátku nic nepodcenili, velice odpovědně se případem zabývali a případ prověřovali se vší důkladností. Zejména při provádění všech úkonů se chovali citlivě a ohleduplně ke všem členům rodiny zavražděného muže a s výslechy po vzájemné dohodě s manželkou zemřelého muže vyčkali, až jich budou členové rodiny po psychické stránce vůbec schopni,“ ohradila se.

Velmi špatný psychický stav rodiny oběti činil případ složitějším. „Prvotní prověřování komplikovala skutečnost, že nebylo možno vyslechnout manželku a dceru zastřeleného muže, které byly od doby nálezu těla ve velmi špatném psychickém stavu a výslechu nebyly schopny, přičemž o odložení těchto úkonů manželka poškozeného opakovaně žádala,“ uvedl vedoucí odboru obecné kriminality krajského ředitelství policie Pavel Kubiš a doplnil, jak dlouho trvalo, než se výslechy uskutečnily. „S ohledem na závažnost a citlivost případu, neboť se jednalo o rodinnou tragédii, jsme žádosti ženy vyhověli a pokračovali v prověřování případu, ač jsme neměli k dispozici informace, které mohly poskytnout právě jen manželka a dcera zastřeleného. Jejich výslech byl proveden jakmile jej již byly schopny absolvovat, což bylo dvanáct dní po nálezu těla zastřeleného,“ řekl Pavel Kubiš.

Pokud se někde objevila informace hovořící o třech týdnech, jedná se podle mluvčí opět o naprosto nepravdivou a zavádějící informaci. Na konci tohoto výslechu byl manželce mrtvého muže také předložen dopis, který byl zajištěn na místě činu. „O jeho ukázání žena sama nežádala, předložení dopisu k posouzení, zda se jedná o písmo zavražděného, je v takových případech věcí naprosto běžnou a stejně tak to kriminalisté učinili i v tomto případě. Žena po prohlédnutí dopisu uvedla, že se o písmo jejího manžela nejedná, přičemž se vzápětí opět psychicky zhroutila,“ pokračovala Dana Čírtková.

V této souvislosti je podle jejích slov důležité také zmínit, že výpověď manželky byla jednou z indicií, které kriminalisty dovedly ke skutečnému vrahovi, neboť ještě, než se psychicky zhroutila, sdělila kriminalistům informace týkající se dosavadního života jejího manžela a života jejich rodiny, které jsou samozřejmě pro celkové posouzení a vyhodnocení věci velmi důležité. „Není ovšem pravdou, jak bylo uvedeno v tisku, že by žena bývalého přítele své dcery, označila za pisatele dopisu. K jeho natipování a následnému usvědčení vedla intenzivní a velmi pečlivě prováděná operativně pátrací činnost kriminalistů spojená s precizním provedením všech nezbytných vyšetřovacích úkonů,“ uzavřela policejní mluvčí s tím, že motivem pachatelova činu byly neurovnané osobní vztahy, které obžalovaný muž měl s rodinou zavražděného muže. Protože byl obžalovaný bývalým přítelem dcery zavražděného, dokonale také znal všechny zvyklosti rodiny.


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA