REKLAMA

Nezisková organizace Každá plechovka se počítá připravila speciální instalaci pro letošní ročník festivalu Prague Pride. Na Střeleckém ostrově bude od pondělí kovové srdce určené k vyhození prázdných nápojových plechovek. 

Každá plechovka se počítá má za cíl upozorňovat širokou veřejnost na výhody třídění a recyklace nápojových plechovek. Hliník, z kterého jsou vyrobené, je totiž donekonečna recyklovatelný bez ztráty kvality, a navíc s úsporou až 95 % energie oproti výrobě nového materiálu.

REKLAMA

„V Česku se zrecykluje jen zhruba 40 % nápojových plechovek, zatímco evropský průměr je nyní 74,5 %. To je samozřejmě obrovská ztráta materiálu, tedy i ztráta environmentální a v neposlední řadě ekonomická,“ říká předseda organizace Každá plechovka se počítá Radek Mádr.

Návštěvníci festivalu Prague Pride budou mít příležitost se podílet na speciální instalaci. Na Střeleckém ostrově bude umístěné velké ocelové srdce, do kterého budou moci návštěvníci vyhazovat prázdné plechovky. Srdce tak bude symbolem lásky mezi lidmi, ale i k přírodě.

Speciální edici nápojových plechovek pro festival Prague Pride připravila společnost Coca-Cola. „Na akci jsme připravili limitovanou edici plechovky nápoje Sprite s duhovým logem. Velmi nás těší, že budou plechovky správně vytříděné a následně zrecyklované,“ říká Kateřina Třísková, SSD brand manažerka společnosti Coca-Cola.

Iniciativa Every Can Counts vznikla v roce 2009 ve Velké Británii a od té doby je vedoucím programem v propagaci třídění plechovek v Evropě. Snaží se pozitivně motivovat veřejnost k třídění plechovek především mimo domov, ve škole, v práci, v parku nebo při návštěvě hudebních festivalů. V roce 2020 je ECC aktivní v 19 zemích, v Česku působí od roku 2019.

Jak probíhá recyklace hliníku?

Celý cyklus recyklace jedné plechovky zabere 60 dní. Po vytřídění spotřebitelem se plechovka dostane na třídicí linku, kde se oddělí od ostatního kovového odpadu a následně je roztavena při teplotě 700 °C. Není zapotřebí ručně odebírat žádné vrstvy, jako jsou samolepky nebo víčka. To je oproti jiným nápojovým obalům další obrovská výhoda plechovek. Nová plechovka neztrácí nic ze své kvality a je stejná jako původní. Pevnost, lehkost, variabilita a síla materiálu z ní dělají ideálního adepta pro více využití.

REKLAMA