obiliMladí lidé se v posledních letech začali více zajímat o zemědělství a motivací jsou jim mimo jiné evropské dotace, které kompenzují nevýhody tohoto odvětví, mezi které patří nestabilita trhu, nízké ocenění práce či nevhodné pracovní podmínky. V dotačním  programu je právě teď 200 milionů korun a každý začínající zemědělec může získat přibližně jeden milion.

Šanci uspět má jen čtvrtina z odhadovaných sedmi set žadatelů. Podle Společnosti mladých agrárníků je však možnost, jak počet úspěšných žadatelů navýšit.

„Nyní běží Opatření Programu rozvoje venkova, které je rozvrženo na roky 2007 až 2013. Minulé vlády však snažily vyhovět co nejvíce žadatelům v minulých letech a tak na poslední roky čerpání peníze nezbudou. Na letošní rok máme tak posledních přibližně dvě stě milionů a na další roky už nic,“ objasnil prezident Společnosti mladých agrárníků České republiky Petr Mareš.

Tento dotační program se mezi zemědělci rychle rozšířil a za poslední roky bylo vyhověno asi 1150 mladým zemědělcům a počet uchazečů pořád stoupal. Podpůrný program tak splňoval svůj cíl – přimět mladé lidi, aby se věnovali zemědělství.
   
Šance pro mladé zemědělce: přerozdělení peněz z jiných programů
„Na další dva roky peníze v programu nejsou, ovšem je kde brát. V rámci Programu rozvoje venkova je vícero opatření a některá z nich jsou podobně přečerpaná, ale jiná jsou naopak nedočerpaná a tady je šance, aby se dostalo na větší počet začínajících zemědělců,“ vysvětlil Mareš. V nejbližší době tak budou následovat politická rozhodnutí, která řeknou, kam půjdou nedočerpané prostředky. Zájemců o tyto prostředky je totiž více. 

Do 2. března mohli zájemci podávat své žádosti o dotace. Počet uchazečů byl opět vysoký, zhruba sedm set zemědělců, a počet úspěšných bude rekordně nízký, kolem sto osmdesáti. „Pokud by se podařilo přesunout peníze do fondů na podporu mladých zemědělců, byl by to úspěšný krok, který by výrazně pomohl českému zemědělství a české ekonomice,“ uzavírá Petr Mareš.

REKLAMA