fanousci_policieCelkem čtyři fanoušci si už kvůli svému agresivnímu chování z úst soudce vyslechli trest zákazu vstupu na stadion. S aktuální statistikou seznámil agenturu Mediafax ředitel Probační a mediační služby Pavel Štern.

Možnost zapovědět vstup na stadion fanouškům, kteří při zápasech svého oblíbeného klubu tropí výtržnosti, mají čeští soudci od počátku tohoto roku. Právě tehdy vešel v účinnost nový trestní zákoník. A přestože autoři kodexu byli při zavádění nového druhu trestu motivováni hlavně touhou nenechat bez trestu nedisciplinované sportovní fandy, klidní by neměli být ani návštěvníci vesnických tancovaček, kteří svůj víkendový tah rádi završí pořádnou rvačkou. Zákoník totiž počítá s podobným trestem také pro účastníky kulturních a dalších společenských akcí, pokud v souvislosti s jejich návštěvou spáchají trestný čin.

Úspěch novinky spatřuje šéf probačních úředníků hlavně v důsledné policejní práci. Počínání policistů pak připisuje také nízký počet doposud uložených trestů. "Je nesmírně důležité, aby policie stíhala lidi, kteří se při fotbalových utkáních, anebo při cestě na, či z těchto zápasů dopouští trestné činnosti. Velkou roli hraje také součinnost policistů s ostatními orgány činnými v trestním řízení - žalobci a soudci," zdůrazňuje Štern.

Odsouzenému agresivnímu fanouškovi přitom mohou zůstat brány stadionu uzavřeny až na dobu deseti let s tím, že trest může soud uložit buď samostatně, anebo si ho obviněný vyslechne jako součást jiného trestu.

Na dodržování uloženého zákazu pak dohlíží pracovník Probační a mediační služby, se kterým je odsouzený povinen spolupracovat. Klidně se tak může stát, že právě v době konání akce, kterou má výtržník "zakázanou", se bude muset na základě pokynu probačního úředníka hlásit na příslušné policejní stanici.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA