soudKrajský soud v Plzni bude znovu projednávat kauzu Milana Vinklera, obžalovaného z dvacetimiliónových daňových úniků při obchodu s lihem. V pátek o tom rozhodl Vrchní soud v Praze.

Milan Vinkler je jedním ze zakladatelů finanční skupiny PPF, před policií se skrýval, měnil identitu a vyhýbal se vězení.

REKLAMA

Vrchní soud v Praze, který v pátek řešil Vinklerovo odvolání proti šestiletému trestu vězení, rozhodl ve Vinklerův prospěch. Kauza se tak vrací k projednání ke Krajskému soudu v Plzni.

Vinkler podle dřívějších verdiktů českých soudů vedl skupinu tří obchodníků, kteří za pomoci dalších tří celníků připravili stát na daních a clu asi o 25 milionů korun. Státní zastupitelství vinilo Vinklera a jeho společníky Kamila Saleha a Josefa Koťu z toho, že na přelomu let 1997 a 1998 zorganizovali prostřednictvím fiktivních firem Bawag sídlících v Nitře a polském Štětíně dovoz 16 kamionů s lihem z italského lihovaru Distilleria Cristiani v Ronco Scrivii. Na celnici v Rozvadově uvedli, že zboží přes Česko pouze převážejí a že cílem je Polsko. Kamiony tam měly dojet přes hraniční přechod Cínovec.

Do Polska ale přes 300 000 litrů lihu nedorazilo a zůstalo na českém trhu bez zaplacení cla a daní. "Zmizelo někde na Moravě," podotkl dříve soudce s tím, že trojice spolupracujících celníků však na celním prohlášení potvrdila, že zboží na Cínovci opustilo hranice.

Vinklera odsoudil krajský soud poprvé v roce 2005 k trestu 7,5 roku vězení. Ten byl v té době ale u soudu vedený jako uprchlý, proto využil svého práva na opakování procesu. Ve druhém jednání byl odsouzen k šesti rokům vězení, které potvrdil i Vrchní soud v Praze. Milan Vinkler ovšem podal proti rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, který rozhodnutí zrušil a uložil Vrchnímu soudu opakovat jednání a doplnit o další dokazování.

V dovolání totiž obžalovaný upozorňoval, že původní rozsudek byl v roce 2005 vyhlášen bez jeho přítomnosti a omluva, která soudu přišla, byla pouze podvrhem. "Jsem velice rozzloben a především jsem rozzloben na práci státního zastupitelství v tomto řízení," rozčiloval se před soudem Milan Vinkler s tím, že orgány činné v trestním řízení během vyšetřování několikrát pochybili a zfalšování omluvy mělo pouze zajistit, aby se nedostavil k jednání a nepoukazoval na tyto chyby.

Odvolací soud proto vyslechl soudního znalce Pavla Kokiše, který určil, že podpis na doručené omluvě s největší pravděpodobností nepatří Milanu Vinklerovi. Nejvyšší soud také nařídil výslech Josefa Koti, již odsouzeného spoluobžalovaného Vinklera. Ten měl podle obhajoby nové informace k případu, které dříve uvedl v advokátní kanceláři. Ten ale před odvolacím soudem odmítl vypovídat s tím, že už všechno podstatné řekl dříve.

"Vrchní soud se rozhodl vrátit případ k prvoinstančnímu soudu, protože nemůže rozporovat výsledky znaleckého posudku a v důsledku to, že jednání v roce 2005 proběhlo bez účasti Milana Vinklera s tím, že k tomu nedal svolení," odůvodnil své rozhodnutí soudce Jiří Hnilica.

Zbývající pětice obžalovaných si pravomocný odsuzující verdikt vyslechla již předloni. Podnikatelé Kamil Saleh a Josef Koťa si za daňové úniky vysloužili sedm, respektive 6,5 roku vězení. Bývalý celník Petr Šlandor dostal 5,5 roku, jeho spolupracovník z hraničního přechodu Cínovec Václav Baran má strávit ve vězení pět let a poslední z celníků Jaroslav Fictum dostal tříletou podmínku.

Vinkler se v roce 2005 jako jediný z organizovaného gangu procesu nezúčastnil, plzeňský soud o něm proto rozhodoval jako o uprchlém. Policie ho dopadla až v září 2010, když jel na pražský koncert Guns N'Roses. Vinkler se čtyři roky skrýval, většinou na Slovensku.

Zdroj: MEDIAFAX


[prazskezpravy][/prazskezpravy]

[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]

[fcbpridejte][/fcbpridejte]

REKLAMA