soud_rozsudekPražský vrchní soud v úterý projedná odvolání špiček české justice v kauze známé jako justiční mafie. Podřízený krajský soud zastoupený soudcem Vojtěchem Ceplem v červnu vyslovil již podruhé názor, že Marie Benešová se nemusí špičkám české justice omlouvat za výroky o justiční mafii.

Podle zatím nepravomocného verdiktu by se Marie Benešová měla omluvit pouze pražskému státnímu zástupci Liboru Grygárkovi.

Vrchní soud se bude zabývat odvoláními žalobců, kteří trvají na tom, že výroky Benešové byli poškozeni, a požadují za ně omluvu. Vrchní soud by měl kromě projednání odvolání ještě v úterý doplnit dokazování. V roli svědkyně by měla opět vystoupit ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová. Právě ta o nepřiměřených praktikách aktérů kauzy před krajským soudem hovořila.

Ve sporu na ochranu osobnosti skupina sedmi představitelů vysoké justice v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou zažalovala v lednu 2008 bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou za její výroky o údajném zasahování žalobců do kauzy expředsedy lidovců Jiřího Čunka. Benešová z pozice stínové mistryně spravedlnosti v rozhovoru pro Český rozhlas v prosinci 2007 uvedla, že existuje justiční mafie, která se snaží ovlivňovat soudní kauzy. Benešová v rozhovoru uvedla i konkrétní jména. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, její náměstek Karel Černovský, exministr spravedlnosti Pavel Němec, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal, náměstek pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek a žalobce Arif Salichov podali v lednu roku 2008 žalobu na Benešovou, ve které se od právničky domáhali omluvy.

Již v červnu 2008 soudce Vojtěch Cepl ve svém verdiktu rozhodl, že bývalá nejvyšší státní zástupkyně a stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová se nemusí omlouvat za své výroky o justiční mafii. Jediný, kdo měl od Benešové nárok na omluvu, byl podle původního rozsudku náměstek pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek. Ostatní žalobci, jako nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, její náměstek Karel Černovský, exministr spravedlnosti Pavel Němec, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal, či žalobce Arif Salichov podle původního rozhodnutí soudce Vojtěcha Cepla na omluvu nárok nemají.

Na základě odvolání žalobců se případem zabýval Vrchní soud v Praze. Odvolací senát v neveřejném zasedání jednak Ceplův rozsudek zrušil a vrátil Krajskému soudu v Praze k novému projednání a navíc ve svém usnesení rozhodl, že Ceplův proces trpěl závažnými vadami, a proto bude případ přidělen jinému soudci. V říjnu loňského roku však do případu zasáhl Ústavní soud ČR. Soudci v Brně zrušili rozhodnutí vrchního soudu v části, které odnímá případ soudci Ceplovi. Proto případ projednával znovu on.

Krajský soud dal před dvěma roky za pravdu Benešové, že aktéři kauzy bývalého místopředsedy vlády Jiřího Čunka se opravdu scházeli na utajovaných schůzkách, jejichž obsah často překračoval obsah běžných pracovních schůzek. Účastnily se jich i osoby, které na pracovních jednáních neměly co dělat, zejména exministr Němec, v té době již soukromá osoba nebo soudce Kučera. Podle rozhodnutí soudu tak tvořili zákulisní seskupení, které skutečně zasahovalo do průběhu trestního řízení.

Ještě před zahájením druhého kola projednávání kauzy vzali žalobu zpět Petr Coufal a Arif Salichov. Někdejší nejvyšší státní zástupkyni Marie Benešová tak čelí v současnosti jen pěti žalobcům.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA