Bürgermeisterovo chování bylo zřejmě mnoha členům ODS v Praze 1 trnem v oku už dlouhodobě. „Vše vyvrcholilo během volební kampaně a především během vyhlášení výsledků voleb, kdy Bürgermeister spolu s Hejmou popíjeli v sídle TOP 09,“ uved zdroj blízký ODS. Bürgermeisterův spojenec, rovněž bývalý starosta Prahy 1, Petr Hejma, byl v tomto týdnu dokonce zbaven členství v ODS.
Bürgermeister figuroval na čtvrtém místě kandidátky ODS v Praze 1 v podzimních komunálních volbách. ODS v nich neuspěla a skončila v opozici. Podle Františka Laudáta (TOP 09) se právě osoba Jana Bürgermeistera stala překážkou pro vznik pravicové koalice v Praze 1.
Bürgermeisterovo vyjádření se redakci nepodařilo získat. Nezvedal telefon.
Bürgermeisterovo jméno je spojováno hned s několika kauzami.
Stříbrné svícny
V roce 1984 byl podmínečně odsouzen na osm měsíců. V roce 1981 totiž našel stříbrné svícny o váze 5,5 kilogramu při úklidu sklepa po zemřelé ženě, u níž jeho rodina v té době žila. Místo toho, aby předměty odevzdal dědicům, nechal si je ocenit, odlít a vyplatit za ně 36 000 korun. Je tak jedním z mála odsouzených pražských politiků.
Půdy
Jako starosta Prahy 1, které šéfoval mezi lety 1994 až 2002, si vysloužil kritiku za upravování městského rozpočtu bez platného zplnomocnění. Další kauza se provalila až po Bürgermeisterově odchodu na magistrát. Nicméně i tam musel čelit trestním oznámením opozičních politiků: zneužití pravomoci veřejného činitele, pletichy proti hospodářské soutěži, podvodu či porušování povinnosti při správě cizího majetku. Na prodej půdních bytů si Praha 1 totiž najala tři firmy, které měly obrovské zisky na této zakázce. Dneska Praha 1 marně hledá, kde by na vleklé arbitráže vzala peníze.
Rodinná firma
O korupci se v souvislosti s osobou náměstka primátora mluvilo o to více, když se ukázalo, že byl spoluvlastníkem firmy P and P Servis. Podle tehdejšího starosty Prahy 1 se jeho firma nepodílela na zakázkách pro tento pražský obvod. To ale nebyla pravda. V rekonstrukci objektu v Haštalské 1 činily investiční náklady 52 miliónů, podobnou částku Praha 1 utratila i prostřednictvím starostovy firmy za rekonstrukci kněžského refektáře v Seminářské zahradě. V referenčním dopise se starostova firma dokonce chlubila svými úspěchy na Praze 1: „Projednávání s Ústavem památkové péče, Útvarem architekta hlavního města Prahy a především se stavebním úřadem pro Prahu 1 je z hlediska dlouhodobých osobních kontaktů bezproblémové a probíhá v krátkých lhůtách. Tuto spolupráci dokazuje především vybraný seznam projektů - 80 % zakázek je situováno právě na obvod Prahy 1.“ Nakonec Bürgermeister raději svůj podíl za 235 tisíc korun prodal.
Bestia triumphans
V březnu 2003 Bürgermeister získal anticenu Bestia triumphans za významný přínos k likvidaci hmotného kulturního dědictví kvůli prosazování necitlivé výstavby centra Palladium na náměstí Republiky .
Pražské děti
Vleklá kauza narovnání mezi Prahou 1 a Nadací Pražské děti. Na jejím řízení se před deseti lety podílel tehdejší starosta Jan Bürgermeister. Ani na jarním (letošním)jednání zastupitelé nekývli na návrh, jak sprovodit ze světa pohledávku, již si nadace na radnici nárokuje. Místostarosta Daniel Hodek (ČSSD) navrhl, aby po zápočtu radnice nadaci, jež zrovna není ve finanční kondici, vyplatila asi sedm a tři čtvrtě miliónu korun. Jedná se o část nákladů na rekonstrukci vily Oáza v Janově nad Nisou, kde nadace organizuje pobyty dětí v přírodě. Původně Oáza, v níž podle různých zpráv jeden čas místo dětí bydleli turisté, patřila nadaci. Ta ji v tísni musela postoupit Praze 1. "Je podán vklad na katastru nemovitostí," řekl Hodek.
Radnice nadaci ručila za úvěr na rekonstrukci Oázy a jako ručitel ho musela zaplatit. "Pan Milan Šmerda (bývalý předseda správní rady nadace, pozn. red.) a pan Bürgermeister, který je na čtvrté pozici na kandidátce ODS, bez vědomí kohokoli sjednali odklad splátek o několik let," uvedl Jan Votoček (TOP 09) s tím, že radnice jen na úrocích zaplatila asi o 11 miliónů korun více.
Vyúčtování rekonstrukce podle něho například obsahovalo dvě střechy místo jedné a stavební dozor, exstarostova paní, Radka Bürgermeisterová, si jako stavební dozor prý nevšimla, že chybějí okapy. "Jak je možné, že nebyla podána trestní oznámení na ty, kdo se podíleli na nehospodárně vynaložených prostředcích?" ptal se Filip Pospíšil (SZ).
Pochybnosti o ceně stavebních prací – nadace je vyčíslila na 47 miliónů korun – podle Hodka ale vyvrátil nedávný posudek stavební fakulty ČVUT. Současná ředitelka nadace Dana Maršálková by podle svých slov trestní oznámení podala, kdyby jen věděla na koho.
Podivné pozadí oprav Karlova mostu
Bürgermeister a jeho rodina také figuruje v kauze podivné opravy Karlova mostu. Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky podala v kauze velmi neuvážených a necitlivých oprav historického pražského Karlova mostu další trestní oznámení. Existují písemné dokumenty o neobvyklých praktikách nejen při zadávání zakázky realizační firmě, ale z průběhu rekonstrukce. Podivné bylo už samotné projednávání zadání projektu na půdě pražského magistrátu, kde ODS měla asi 60 procent zastupitelů, tedy nadpoloviční většinu. Tehdejším náměstkem primátora Jan Bürgermeister, jehož manželka Radka je zaměstnána ve vybrané projektantské firmě Mott MacDonald, na jejíž vrub současné prohřešky vůči nezodpovědnému průběhu asanace památky lze právem přičítat. Výběrového řízení na mandatáře přestavby se zúčastnila jako jediná pouze tato společnost ¬ a paní Bürgermeisterová společnost zastupovala například během kontrolního dne na Karlově mostě 28. července 2009. Její role je tedy mnohem významnější, než by se mohlo na první pohled znát. V době, kdy měl představitel společnosti Daut Kara, jenž má na starost právě Karlův most, odjet na dovolenou, pověřil svým zastupováním právě Radku Bürgermeisterovou.