rytir zdenekVe věku 69 let zemřel po dlouholetých zdravotních komplikacích na infarkt jeden z nejvýznamnějších českých textařů populární hudby Zdeněk Rytíř. UVNITŘ ČLÁNKU VIDEO ZDEŇKA RYTÍŘE V PÍSNI S MICHALEM TUČNÝM

 Zdeněk Rytíř (* 11. dubna 1944, Tábor - 1. října 2013) byl český textař, hudební skladatel, hudebník - basový kytarista, hráč na klávesy, banjo a harmoniku azpěvák. Písně s jeho texty nazpívali např. Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Petr Spálený, Michal Tučný, Olympic, Karel Gott, Lenka Filipová, Jitka Zelenková a další.

REKLAMA

Byl autorem kongeniálních překladů textů k písním Boba Dylana, například Jako solnej sloup (Like A Rolling Stone) , se kterou se proslavil Petr Kalandra nebo Časy se mění (The Times They Are A changing) . Byl autorem textu k titulní písni Den, kdy se vrátí láska pro televizní seriál Pojišťovna štěstí s hudbou autorského dua Petra a Pavla Ormových. V roce 2009 se v médiích objevila zpráva, že je v nemocnici a, že je ve vážném stavu. V roce 1992 (Necenzurované Noviny č.11/1992, str. 22, seznam prominentních agentů StB) a v roce 2000 (Necenzurované noviny č.04/2000) byl uveřejněn na seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti (StB), jako agent, krycí jméno "Skladatel", evidenční číslo 30 018. Podal žalobu proti Ministerstvu vnitra ČR, které ho evidovalo ve svých materiálech, ačkoliv s StB úmyslně, ani z nedbalosti prý nespolupracoval. Rozsudek Vrchního soudu tuto skutečnost potvrdil.

REKLAMA