nemocniceŘeditelé pražských a středočeských nemocnic začínají připravovat plány, jak se vyrovnat s hromadným odchodem lékařů. V některých špitálech podala výpověď čtvrtina lékařů, v pražské nemocnici Na Bulovce jich skončí téměř polovina, potvrdili v pondělí agentuře Mediafax tiskoví mluvčí nemocnic. CO SI O ODCHODU LÉKAŘŮ DO CIZINY MYSLÍ MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ LEOŠ HEGER, PROZRADIL V ROZHOVORU PRO AKTUÁLNĚ.CZ!

Nejvíce se odchod lékařů dotkne pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce. "Výpověď podalo 181 lékařů, což je asi 43 procent," řekl v pondělí mluvčí nemocnice Jakub Hofmann. Nemocnice má podle něj připravený plán, jak situaci řešit. "I přes velký odchod lékařů zůstanou v provozu všechna oddělení. Zruší se však služební cesty, omezí konference. Pacientů se dotkne zvýšená čekací doba na provedení plánovaných operací," uvedl mluvčí. Nechtěl potvrdit, že by někteří lékaři chtěli i přes podanou výpověď v nemocnici dále pracovat. "Na kuloární informace se v této věci nemůžeme spoléhat. Nemocnice bude v přípravě a uplatňování krizového plánu počítat s tím, že skutečně odejde 43 procent doktorů," dodal mluvčí.

Větší počet lékařů by mohl po vypršení výpovědní lhůty opustit také Thomayerovu nemocnici v Praze "Ke konci prosince podalo výpověď celkem 109 ze čtyř set lékařů," uvedla tisková mluvčí nemocnice Martina Štanclová. Opravila tak údaj z minulého týdne, kdy se hovořilo o 110 lékařích. Jednomu, který z nemocnice odejde, totiž končí pracovní smlouva, která mu nebyla obnovena. Štanclová dále upozornila, že doktorů může v nemocnici k březnu chybět méně. "Někteří lékaři, kteří podali výpověď, zde pracují pouze na částečný úvazek. Po sečtení úvazků odcházejících lékařů tak bude k 1. březnu v nemocnici chybět asi 99 doktorů," vysvětlila mluvčí. Jak bude vedení nemocnice situaci řešit, zatím není jasné, mělo by o tom jednat v průběhu týdne.


zdroj videa: www.youtube.com

Velké množství lékařů podalo výpověď také v Oblastní nemocnici v Příbrami. Odejít by odtamtud mohlo 28 lékařů ze 170, provoz některých oddělení by v takovém případě byl ohrožen. Personální náměstek nemocnice Antonín Podzimek ale už nyní připouští, že ne všichni lékaři z nemocnice odejdou "Někteří lékaři naznačují, že by v nemocnici chtěli i nadále zůstat a výpovědi považují za nátlak, jak dosáhnout lepšího platového ohodnocení," přiznal Podzimek. Jaký bude poměr lékařů, kteří skutečně odejdou a kteří se rozhodnou zůstat, zatím nedokáže odhadnout.

Vedení nemocnice v Kutné Hoře je v o poznání lepší situaci, odborové akce se zde nezúčastnil žádný lékař. Kutnohorští lékaři však budou pravděpodobně vypomáhat kolínské nemocnici, kde podala výpověď zhruba čtvrtina lékařů. "Ke konci minulého týdne podalo výpověď celkem 44 lékařů ze 160," potvrdilo ředitelství nemocnice. O krizovém plánu bude vedení jednat už v pondělí. Vedení obou nemocnic se již dříve nechalo slyšet, že kutnohorští lékaři by mohli zajišťovat nezbytný provoz nemocnice v Kolíně. "Ta možnost tu skutečně existuje. Jedná se nicméně o krátkodobé řešení, dlouhodobě udržitelný však takový provoz není," uvedl minulý týden vedoucí ekonomického útvaru kutnohorské nemocnice Miroslav Hladílek.

Středočeské krajské nemocnice by mělo k 1. březnu letošního roku opustit celkem 144 lékařů z celkových 828, které kraj zaměstnává. V celé české republice by však ke stejnému datu mělo skončit přes 3,5 tisíce lékařů. "Přes advokátní kancelář podalo výpověď 3784 lékařů, odhadujeme však, že se tento počet může zvýšit asi na 3830," řekl v pondělí Mediafaxu předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA