zkumavkyÚstav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i. (ÚEM) vybuduje v následujících dvou letech nové výzkumné centrum zaměřené na buněčnou terapii a tkáňové náhrady.

Projekt ÚEM je odpovědí na rostoucí potřebu zavést do klinické medicíny perspektivní přípravky moderní terapie (terapie s využitím kmenových buněk, léky obsahující DNA, léčebné nanotechnologie apod.). Podle prof. Evy Sykové, ředitelky ÚEM, Česká republika stále naráží na naléhavý nedostatek kapacit pro základní výzkum bezpečnosti a účinnosti přípravků moderní terapie a inovativních analytických postupů. Výzkumné centrum buněčné terapie a tkáňových náhrad (VCBT) bude vybaveno zabezpečenými laboratořemi s moderním přístrojovým vybavením a průběžně kontrolovanou kvalitou prostředí, umožňující výzkum moderních medicínských přípravků a řešení grantových projektů ČR i EU.

Vlastníkem i provozovatelem nově vybudovaného objektu v areálu výzkumných ústavů AV ČR v Praze 4-Krči bude Ústav experimentální medicíny AV ČR. Projekt navazuje na předchozí aktivity ÚEM v oboru moderních léčebných metod a na jeho výzkumné záměry. Nový objekt bude přiléhat ke stávajícímu Inovačnímu biomedicínskému centru ÚEM (IBC), ve kterém je již dva roky umístěn podnikatelský inkubátor pro spin-off firmy z oboru biomedicíny a vzdělávací centrum. Firmy operující v IBC tak mohou navázat na výsledky základního výzkumu VCBT a tyto výsledky dále rozvíjet tak, aby bylo možné je aplikovat v klinické medicíně.

Investiční projekt s rozpočtem 60 mil. Kč byl vybrán v soutěži projektů medicínského zaměření v rámci Operačního programu Praha Konkurenceschopnost (OPPK), který je financovaný ze strukturálních fondů EU. Program OPPK je v současnosti jediný program fondů EU v ČR, ze kterého lze financovat investiční výzkumné projekty na území hlavního města Prahy. 
REKLAMA