hasici vceli_rojV pražské Vodičkově ulici způsobil v pátek ráno větší pozdvižení masívní včelí roj, který se usadil na budově České spořitelny, bodavý hmyz museli zlikvidovat přivolaní hasiči. V Příchovické ulici v Praze 14 jsme zase likvidovali sršní hnízdo, informoval Mediafax operační důstojník hasičů.

 

REKLAMA

Ke zneškodnění včelího roje podle operačního důstojníka jednotka hasičů musela použít výsuvný žebřík. Roj se totiž usadil na reliéfu fasády objektu a hrozilo, že svou aktivitu záhy přenese nejen do prostor budovy, ale i směrem ke zvědavé veřejnosti. "Nikdo nebyl při zásahu zraněn, o počtu útočících včel nemáme informace," poznamenal důstojník.

Mnohem nebezpečnější zásah se jevil ve zmíněné Příchovické ulici - sršní hnízdo se údajně může změnit ve vyloženou pohromu pro toho, kdo tomuto hmyzu narušuje takřečený klid a soukromí. "Sršni nejsou agresívní, útočí pouze v blízkosti hnízda, které se snaží bránit před ohrožením," popisuje František Lant na serveru Ontola.com.

"Likvidace hnízda proběhla s největší opatrností jak pro náš tým, tak i s ohledem na příslušný druh živočišné říše," uzavřel operační důstojník pražských hasičů.

Statistiky však někdy hovoří i o tragédiích po útoku sršňů. Například v Lipencích u Prahy pobodali v srpnu 2007 sršni třiasedmdesátiletého muže. Utrpěl několik bodnutí v oblasti hlavy a krku. Při příjezdu záchranářů muž nejevil známky života, obnovit jeho životní funkce se nepodařilo.

Že právě letos je bodavý hmyz mimořádně aktivní, vykazují i statistiky středočeských záchranářů - ti zatím vyjeli k 328 případům pobodaných lidí od včel, vos a sršňů, které se evidují od začátku letních prázdnin. Průměrně se jedná o devět takových výjezdů za den, nicméně existuje i extrém - v jednom dni zasahovali středočeští záchranáři pětadvacetkrát. "Jedná se o nadprůměrné číslo a oproti loňskému roku je to nárůst o 14 procent," vysvětlovala Tereza Janečková, mluvčí středočeské záchranky.

Sršeň je rodem blanokřídlého hmyzu, který zahrnuje největší sociální vosy, některé sršně mohou být až 45 mm dlouhé. V Česku žije jediný druh, chráněná sršeň obecná. Většina sršní žije v jižní a jihovýchodní Asii.

zdroj: MEDIAFAX


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná


REKLAMA