praha01Po náročné rekonstrukci může veřejnost od středy navštívit nové suterénní prostory historického objektu Staroměstské mostecké věže Karlova mostu v Praze. Informoval o tom na středeční tiskové konferenci Matěj Bárta, ředitel společnosti ABL, která má pražské věže na starosti.

"Prostory nebyly doposud veřejnosti přístupné, dříve sloužily jako zázemí pro zaměstnance. My jsme prostory zrekonstruovali zhruba za investici jednoho milionu korun a nyní budou sloužit veřejnosti. Plánujeme je nechat otevřené po celý rok, tedy i v zimě," řekl Bárta.

Rekonstrukcí prošel suterénní klenutý prostor věže, který je autentickým původním prostorem ze 70. let 14. století. V pozdější, ještě středověké etapě, byl rozdělen v podélném směru na dvě místnosti.

Tento prostor byl poslední rekonstrukcí v 80. letech do značné míry zdevastován vloženými konstrukcemi, především schody s jímkou a klimatizací. Prostor byl výrazně vlhký a v podstatě nevyužitelný. Příčinou vlhkosti byla rovněž betonová podlaha a cementové omítky, které se také v rámci stávající rekonstrukce odstranily. "Plánujeme, že se zde bude prodávat víno z vinic, které zakládal Karel IV., aby byla zachována alespoň nějaká historická linka," upřesnil Bárta.

Suterénní prostor bude veřejnosti zpřístupněn zdarma. "Díky současné obnově došlo k výraznému zlepšení vlhkostních podmínek. Prostory jsou dnes suché a je zde i příjemné ovzduší díky obnovení původního provzdušňovacího systému okny v severní obvodové zdi," uvedl Zdeněk Chudárek z Národního památkového ústavu. Rekonstrukce byla provedena konzervační metodou, to znamená, že původní konstrukce byly ponechány ve stavu, v jakém se dochovaly do současnosti s lokálními opravami, tak aby působily jednotně.

Staroměstská mostecká věž se považuje za jednu z nejkrásnějších gotických staveb v Evropě a byla dostavěna pravděpodobně v 70. až 80. letech 14. století. Nachází se při pravobřežním vstupu na Karlův most na královské cestě. Autorem prakticky veškeré sochařské a kamenické výzdoby věže je stavitel mostu Petr Parléř.

Věž má tvar třípatrového hranolu s cimbuřím a vysokou stanovou střechou. Na ochoz věže se návštěvníci dostanou po 138 schodech. Výška věže je 47 metrů nad rovinou mostu, nad hladinou Vltavy je to 57 metrů. Nárožní věžičky se nacházejí ve výšce 64 metrů.

Samotná Staroměstská mostecká věž je postavená z pískovcových kvádrů a její střechu pokrývají břidlicové pláty.

Značné škody utrpěla věž na konci Třicetileté války a také v revolučním roce 1848. Velkou rekonstrukcí prošla stavba v letech 1874 až 1878 pod vedením restaurátora Josefa Mockera. Ve 20. století byla většina velkých gotických pískovcových soch ze Staroměstské mostecké věže snesena a umístěna v lapidáriu Národního muzea. Na věži je nejprve nahradily betonové repliky a na podzim roku 2006 pískovcové kopie.
Ve stejném roce reprezentovaly originální Parléřovy sochy sv. Zikmunda a sv. Vojtěcha české gotické umění na velkých reprezentativních výstavách v New Yorku a na Pražském hradě.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA