soud rukaMěstský soud v Praze v úterý nepravomocně zprostil obžaloby bývalého šéfa Finančního analytického útvaru ministerstva financí Jiřího Kudlíka a jednatele společnosti Crassus Petra Müllera. Oba byli obžalováni z umožnění vytunelování CS Fondů, hrozil jim až 10letý trest.

Kudlíka obžaloba vinila, že nezabránil vyvedení jedné a čtvrt miliardy korun z fondů na zahraniční konta, přestože o tom věděl od policie i od šéfa sesterského Úřadu pro cenné papíry Jana Veverky. Müller pak podle státního zastupitelství měl pomoci při vyvedení peněz. Oba proto byli obžalovaní z podvodu.

REKLAMA

Žalobce pro Kudlíka požadoval trest v polovině trestní sazby 5 až 10 let vězení a navrhl, aby byl soudem potrestán i za zneužívání pravomoci veřejného činitele. Pro Müllera žádal trest při spodní hranici stejné sazby a zároveň zákaz činnosti. Obhajoba naopak navrhla úplné zproštění obžaloby, podle advokátů totiž neexistují důkazy, že obžalovaní o nelegálnosti transakce věděli.

Před vynesením rozsudku pronesli své závěrečné řeči oba obžalovaní. Jiří Kudlík prohlásil, že na rozhodnutí nepodat trestní oznámení se zároveň s ním podílelo několik kolegů, kteří to i před soudem potvrdili. "Rozhodně nešlo o moje osobní rozhodnutí, nebo dokonce, jak tady u soudu zaznělo, že jsem o tom rozhodoval někde z hospody," uvedl Kudlík. "Cítím se jako oběť systému, který nedokáže potrestat opravdové viníky," dodal obžalovaný Kudlík.

"Společnost Crassus byla zneužita jako prostředník při převodu fondů. Jako slušný a čestný člověk bych nikdy nedopustil, aby došlo k vytunelování CS Fondů," řekl před soudem druhý obžalovaný Petr Müller.

Soud se nakonec přiklonil na jejich stranu a obžaloby oba muže zprostil. "Tento soud si v první řadě myslí, že by bylo velmi nespravedlivé, kdyby dvě osoby, které můžeme označit za figurky na šachovnici, byly odsouzeny za podvod, když u těch hráčů, kteří na té šachovnici hráli, bylo jejich řízení v roce 2007 zastaveno," prohlásil soudce Kamil Kydalka. Podle jeho názoru není možné prokázat obžalovaným jakýkoliv záměr nebo úmysl, když od samotného činu uplynulo více než 15 let. "Soudíme tady dva čičmundy, kolem kterých projel rychlík a oni si ani ničeho nevšimli," citoval soudce Kydalka výpověď jednoho ze svědků, Františka Buška, který se tehdy ovšem jmenoval František Chobot a byl jedním z hlavních aktérů převodu.

Rozsudek není pravomocný, případem se zřejmě bude zabývat vrchní soud.

"Pro mě tím skončilo 15 let útrap a utrpení. Tak jak jsem řekl již při zahájení hlavního líčení v červenci, opravdu jsem se cítil jako oběť, jako ten, jehož prostřednictvím má dojít k vymáhání náhrad škod od státu. Je to pro samozřejmě velká úleva, předpokládám, že se mi teď život trošičku změní k lepšímu," vyjádřil se k rozsudku Jiří Kudlík. "Mrzí je slabé slovo, v podstatě jsem z toho byl nešťastný a tak trochu mi to zničilo život. Jak kariérní, jak osobnostní, tak samozřejmě i trochu finanční," odpověděl Kudlík na dotaz, zda ho nemrzí, že opravdoví viníci jsou na svobodě a on sám stojí u soudu i po 15 letech.

Zdroj: MEDIAFAX


[prazskezpravy][/prazskezpravy]

[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]

[fcbpridejte][/fcbpridejte]

REKLAMA