epopejCyklus velkoformátových obrazů Slovanská epopej od Alfonse Muchy zatím zůstane v Moravském Krumlově do té doby, dokud v Praze pro ni nebudou důstojné prostory. Primátor metropole Bohuslav Svoboda (ODS) to řekl po pátečním jednání s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem (ČSSD).

"Prostory se v krumlovském zámku na jaře a v létě normálně otevřou," řekl Svoboda. Společně s Haškem se společně domluvili na tom, že během měsíce vznikne pracovní skupina složená z expertů, která by měla za úkol jednat o budoucnosti epopeje. Hašek uvedl, že se musí v rozpočtu najít peníze na to, aby se současné zchátralé prostory zámku staly důstojným místem.

"Jako hejtman Jihomoravského kraje začnu hledat peníze v rozpočtu právě na základě výsledku této skupiny," zkonstatoval Hašek.

REKLAMA

V případě výstavy na jaře tak dojde k odpečetění prostor. "Na konci léta budeme hovořit o tom, v jakém časovém horizontu bude mít Praha vytvořené zázemí pro to, aby epopej byla v takových prostorech, jak je to uvedeno v původní smlouvě," řekl primátor Svoboda. Ten přiznal, že metropole již nějaké prostory má, na druhé straně však nechce předjímat, kdy zde cyklus pláten lidé uvidí.

Praha nyní vyčkává na výsledek expertů. Ti zjišťují, v jakém stavu jednotlivá plátna Slovanské epopeje jsou. Podle informací magistrátu bude výstava na zámku po zjištění jejich stavu probíhat za normálních podmínek.

Primátor Svoboda již na konci loňského roku zkonstatoval, že osud Muchovy Slovanské epopeje chce řešit bez asistence policie či soudních vykonavatelů. To tehdy hejtman Hašek uvítal.

"To je fantastická zpráva, potěší celé město!" reagoval starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). "Znamená to pro nás ve městě ale zároveň velký závazek, abychom zlepšili v zámku a výstavních prostorách zázemí, především sociální, pro návštěvníky. Chceme, aby byly prostory pro vystavení epopeje skutečně důstojné," řekl Třetina. "Chtěl bych moc poděkovat vedení Jihomoravského kraje a hejtmanu Haškovi za iniciativu, kterou ohledně epopeje vyvinuli," dodal Třetina.

Praha se s Moravským Krumlovem o slavná plátna intenzivně přetahovala od srpna loňského roku, obrazy chtěla z moravskokrumlovského zámku v létě odstěhovat na výstavu, která měla začít v září ve Veletržním paláci. Plátna měla zůstat v metropoli s tím, že hlavní město je majitelem celého cyklu. Moravský Krumlov, kde jsou díla roky vystavená, stěhování odmítnul a roztočilo se kolo soudních a mediálních tahanic.

Problém je v tom, že Praha je sice vlastníkem obrazů, ale na výslovnou žádost malíře měla pro velká plátna postavit speciální výstavní pavilon, což ale dosud neučinila. Nesplnila tak klíčovou podmínku darovací smlouvy. "Základní podmínkou pro nás zůstává pouze konečné umístění epopeje, bez rizikových dočasných řešení," tvrdí John Mucha, vnuk malíře Alfonse Muchy.

Ministerstvo kultury v listopadu loňského roku prohlásilo v této souvislosti cyklus Muchových obrazů kulturní památkou. To znamená, že manipulace s uměleckým dílem podléhá přísnějším pravidlům.

Slovanskou epopej věnoval Alfons Mucha v roce 1928 Praze. Dílo, které Mucha vytvářel 18 let, zachycuje dějiny Slovanů a financoval ho průmyslník Charles R. Crane.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA