epopejSlovanská epopej Alfonse Muchy je kulturní památkou, ministerstvo kultury o tom rozhodlo již na začátku října a nyní rozhodnutí nabylo právní moci. Agenturu Mediafax o tom v úterý informovali zástupci rezortu.

"Manipulace s uměleckým dílem tak bude podléhat přísnějším pravidlům," vysvětlil již dříve mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

Metropole se radovala již v případě rozhodnutí ministerstva. "My jsme samozřejmě rádi, že ministerstvo kultury tak rozhodlo," řekl pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha (ODS). Prohlášení díla kulturní památkou znamená například přísnější režim pro zapůjčení památek do zahraničí. V případě převozu z Moravského Krumlova do Prahy se podle Pechy nic nemění vzhledem k tomu, že metropole spolupracuje s odborníky.

Restaurátoři z Prahy se opět chystají na stěhování díla ze zámku v Moravském Krumlově do prostor Veletržního paláce. "Sestavujeme tým," doplnil radní.

Magistrát nyní čeká podle Pechy na to, až Moravský Krumlov restaurátory z Prahy do zámku pustí. "Jednáme v mezích zákona," vysvětlil radní a dodal, že Praha Krumlovu zaslala své stanovisko a čeká, jak se Moravský Krumlov zachová.

Úřad v Moravském Krumlově musí totiž zaplatit podle znojemského soudu pokutu ve výši 80 tisíc korun kvůli zapečetění zámku. Restaurátoři z Prahy upozorňovali na to, že drží v rukou rozhodnutí Okresního soudu ve Znojmě, které jim stěhování pláten Slovanské epopeje ze zámku do metropole nezakazuje. Ředitel pražské galerie Milan Bufka označil zapečetění výstavních místností zámku za obstrukci a 'neuvěřitelné pohrdání' vymahatelnosti zákona. Podle Bufky se měl Městský úřad v Moravském Krumlově 'zdržet všech rozhodnutí a řízení a respektovat nařízení znojemského soudu, který řekl, že si galerie obrazy může odvézt'.

Do sporu se vložili dědicové Muchova mecenáše Charlese Cranea. Ti jednoznačně stojí za Johnem Muchou. S přestěhováním díla souhlasí jen za podmínky, kdy Praha postaví pro epopej nový pavilon. Pražský radní Pecha však jejich písemné vyjádření považuje za podezřelé vzhledem k vyjádřením Johna Muchy. Radní Craneovým zaslal dopis, ve kterém jim vysvětluje stav Slovanské epopeje v Moravském Krumlově a jak měla vypadat výstava ve Veletržním paláci.

Tajemník Městského úřadu v Moravském Krumlově Pavel Vavřina zapečetil v pondělí 11. října odpoledne dveře vedoucí k obrazům malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej a znemožnil tak pražským restaurátorům pokračovat v balení a převozu rozměrných pláten do Prahy.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA