doktor_pomuckyOtázkou, jak zajistit lékařskou péči v nemocnicích po hromadném odchodu lékařů 1. března, se bude v úterý zabývat Bezpečnostní rada státu. Nejkritičtější je nyní situace na Vysočině, kde podalo výpověď přes 50 procent lékařů.

Lékaři stále trvají na svých hromadných výpovědích a jednání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) zkrachovala. Lékařský odborový klub (LOK) totiž odmítl nabídku ministra, že do zdravotnictví přitečou ještě letos na platy dvě miliardy. Ministerstvo chtělo tyto peníze rozdat nejen lékařům, ale i dalšímu zdravotnickému personálu. Na lékaře by zůstalo zhruba 1,5 miliardy korun.

Lékařský odborový klub (LOK) ale takovou nabídku odmítl a trvá na tom, že lékaři své výpovědi hromadně nestáhnou. Odboráři trvali na tom, aby lékařům šly celé dvě miliardy korun. To pro ně při posledním jednání místních sdružení LOK bylo nepodkročitelné minimum.

Ministr i přesto v pondělí podepsal příkaz, kterým zavazuje ředitele přímo řízených nemocnic, aby lékařům platy zvedli o zhruba pět až osm tisíc korun. Ministerstvo očekává, že totéž nařídí hejtmani ředitelům krajských nemocnic.

Některé kraje již začaly připravovat i svá vlastní řešení krizové situace. Například v Plzeňském kraji je podepsáno memorandum, které má zajistit pacientům po odchodu lékařů základní péči. Hejtman Milan Chovanec (ČSSD) ovšem upozornil na to, že memorandum není samospásné a nezaručí bezchybnou péči po 1. březnu.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA