socha woodrow_wilsonPrimátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) a prezident Václav Klaus ve středu před Hlavním nádražím odhalili sochu bývalého amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Klaus ve svém projevu zdůraznil fakt, že šlo o akci vzniklou z iniciativy občanů a ne politiků.

"Odhalení sochy Woodrowa Wilsona není akcí organizovanou státy nebo státními institucemi, ale je iniciativou občanů. Vztahy USA a České republiky nejsou jen přátelstvím mezi státy, ale přátelstvím mezi lidmi a občany," řekl ve svém projevu prezident. Václav Klaus také vyzdvihl, že tyto dva státy sdílejí společné myšlenky kapitalismu, demokracie a občanských práv.

REKLAMA

Václav Klaus na začátku svého projevu poblahopřál exprezidentu Václavu Havlovi, který ve středu slaví své 75. narozeniny. Havel sklidil největší aplaus, při odchodu byl zavalen gratulacemi a rozdával podpisy.

"Muži, ženy i děti v Československu rozpoznali důležitou roli Woodrowa Wilsona při vzniku nového státu v roce 1918. Památník není jen památníkem fyzickým, ale také památníkem duchovním," řekl ve svém projevu Norman Eisen, velvyslanec USA v České republice.

Mezi dalšími významnými osobnostmi, které přednesly svůj projev, byla také Madeleine Albrightová. "Většina škod, které napáchali nacisté za druhé světové války, již nejde napravit, ale památník Woodrowa Wilsona je přímou odpovědí Hitlerovi a Heydrichovi," řekl ve svém projevu Albrigtová.

Svůj projev přednesl primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). "Existují hrozby, které nejsou viditelné, jako omezování občanské svobody a lidských práv. Doufám, že už nebudeme muset nikdy znovu přejmenovávat názvy ulic a nádraží," prohlásil.

Slavnostního odhalení sochy byli přítomni i předseda senátu Přemysl Sobotka (ODS) nebo český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Odhalení nastalo přesně v poledne. Shodou okolností v tu samou chvíli proběhla zkouška sirén, což předseda Amerických přátel České republiky Fred Malek vřele komentoval slovy, že takové ohlášení skutečně nečekal. Na závěr slavnosti přednesl modlitbu za Woodrova Wilsona pražský arcibiskup Dominik Duka.

V soše, která připomíná jednoho z otců československé nezávislosti, je schovaná tuba s pamětními dokumenty. Ty podepsal primátor Svoboda, starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) nebo zástupce amerického velvyslanectví.

Památník Woodrowa Wilsona byl poprvé odhalen 4. července 1928. Během druhé světové války 12. prosince 1941, tedy den poté, co Německo vyhlásilo válku USA, byl stržen.

S nápadem na obnovu podle webových stránek Amerických přátel České republiky (AFoCR) přišel jejich tajemník Robert Doubek. "Inspirací mi byl památník Tomáše G. Masaryka, který Američtí přátelé České republiky postavili ve Washingtonu v roce 2002. Když přijede delegace z Prahy, jde mu vzdát poctu. A tak mě napadlo, že by bylo dobré, kdyby v Praze bylo něco, co by mělo společný význam pro Američany i Čechy. A Masaryk i Woodrow Wilson jsou přímo spojeni s českou státností. Obnovení Wilsonovy sochy chápu také jako vzdor vůči totalitnímu režimu, jeden ji nechal strhnout a druhý ji neumožnil obnovit. Tahle socha, to je symbol znovuzrození. Fénix vstávající z popela," uvedl.

 ZDROJ: MEDIAFAX


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Mediální tréninky a komunikační poradentství od profesionálního týmu pHmedia

 

REKLAMA