Pražané během týdenní ankety Technické správy komunikací rozhodli, že současné neoficiální pojmenování mostu Y529 – lanový most – je to nejvýstižnější. Celkem se ankety zúčastnilo 962 respondentů, z nichž více než 85 % hlasovalo právě pro to, aby se most jmenoval Lanový také oficiálně.

Oficiální název mostu na Jižní spojce na rozhraní Strašnic a Zahradního Města nad seřaďovacím nádražím Vršovice je Y529-SDO-ČSD přes Mitas. Nejen mezi Pražany se ale běžně používá označení lanový most. Minulý týden spustila Technická správa komunikací na sociálních sítích anketu, jak by se most měl jmenovat. V úvahu nejvíce připadaly dva názvy – Lanový a Vršovický. První pojmenování kvůli vzhledu mostu, což je však z pohledu techniků nepřesné, neboť se jedná o zavěšenou konstrukci. Druhý název z toho důvodu, že v minulosti najdeme i označení „most přes seřaďovací nádraží Vršovice“.

REKLAMA

Celkem se hlasování zúčastnilo 962 lidí a jasným vítězem ankety se stalo označení Lanový most. Na facebookovém profilu TSK hlasovalo 731 lidí, pro toto pojmenování bylo 85 % respondentů. Ve stejné anketě na twitterovém profilu TSK to bylo 87 % z 231 hlasujících.

V diskusích měli lidé také možnost navrhnout vlastní jméno a nebáli se přijít s originálními názvy jako Záběhlík, Zipový nebo Kolonový. „Za nejoriginálnější, a přitom mající svoji logiku považujeme pojmenování po Vojtěchu Lannovi, který byl významným českým průmyslníkem, stavitelem a loďmistrem. Ostatně Lannova ulice je nedaleko sídla TSK směrem k Ministerstvu dopravy. Most by tedy nesl jméno významné osobnosti a současně by ve své podstatě zůstalo vžité pojmenování, i když by to nebyl Lanový, ale Lannův most,“ ocenila originalitu jednoho z návrhů mluvčí TSK Barbora Lišková, kterou překvapil i zájem o anketu. „Návrhy přicházely dokonce i e-mailem a v souvislosti s probíhající diagnostikou mostu se tato anketa stala také součástí zpráv v médiích. Nebudeme zastírat, že primárním cílem ankety bylo na počátku upozornit na uzavírku tohoto mostu, ale když jsme viděli, jaký vzbudila zájem, okamžitě jsme se rozhodli udělat oficiální kroky k pojmenování mostu, které jako správci udělat můžeme.“ 

Technická správa komunikací nyní předá návrh na změnu názvu místopisné komisi magistrátu. Pokud komise změnu názvu z Y529-SDO-ČSD přes Mitas na Lanový most schválí, musí ji ještě potvrdit Rada hl. m. Prahy.

REKLAMA