letadlo_02Pražskému letišti klesl v prvních devíti měsících letošního roku počet cestujících meziročně o 0,37 procenta, počet vzletů a přistání letadel letos klesl dokonce o 5,06 procenta. Ve středu o tom informovali představitelé společnosti Letiště Praha.

Zatímco loni prošlo pražským letištěm od ledna do konce září 8 971 185 cestujících, letos jich bylo jen 8 937 675. "První měsíce roku se vyvíjely celkem dobře, pak ale přišel výbuch islandské sopky a několikadenní zákaz letů. Odhadujeme, že nám to způsobilo ztrátu zhruba 250 tisíc cestujících," prohlásil člen představenstva s vrchní ředitel divize Letecký obchod a provoz Letiště Praha Jiří Pos.

Také pohybů letadel zaznamenalo letiště v Ruzyni letos méně. Zatímco loni odbavilo v prvních devíti měsících roku celkem 125 897 letadel, letos jich ve stejném období bylo 119 532.

Největší podíl na celkovém počtu cestujících stále drží České aerolinie (43,55 procenta). Následuje je letecká společnost Travel Service (13,55 procenta), která posiluje hlavně díky rostoucí oblibě její nízkonákladové značce Smart Wings. Na třetím místě nahradily aerolinky Wizz Air s podílem 5,55 procenta společnost Sky Europe, která zkrachovala. Z typu dopravců drží největší podíl (65,23 procenta) síťoví dopravci, následovaní takzvanými low-cost dopravci (22,31 procenta) a chartery (12,3 procenta).

Do konce roku však vedení pražského letiště očekává, že se počet cestujících vyšplhá až na 11,6 milionu, čímž by letošní rok vyrovnal předcházející. Odhadovaný počet pohybů letadel za celý letošní rok (156 tisíc) však zůstává o pět procent za loňským rokem.

"V příštím roce chceme udržet stávající síť destinací a od letního letového řádu 2011 pak chceme také rozvíjet kapacitu. Předpokládáme také mírný nárůst cestujících o tři procenta," uvedl výkonný ředitel pro letecký obchod a marketing Stanislav Zeman.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA