Rada městské části Praha 7 na svém jednání v úterý 24. června vyhlásila veřejnou soutěž na návrhy úprav Letenské pláně a přilehlých prostor po otevření tunelového komplexu Blanka. Na tři nejlépe hodnocené návrhy čeká finanční odměna a nejlepších 5 návrhů bude zařazeno do následující diskuze s širokou veřejností. Soutěž navazuje na nedávné setkání odborné veřejnosti, připomínky od občanů Prahy 7, průzkumy veřejného mínění a další dlouhodobé analýzy tohoto unikátního prostoru.

„Počátkem června tohoto roku jsme otevřeli diskuzi, jež se dotýká budoucí podoby
a možného využití oblasti Letenské pláně a Letenských sadů. Tento významný prostor s jedinečným charakterem v oblasti širšího centra Prahy představuje jedno z nejvyhledávanějších míst k rekreaci a trávení volného času v rámci celého hlavního města. S blížícím se otevřením tunelu Blanka však celá oblast zůstává ve stavu provizoria a neexistuje žádný plán, jak to změnit. Protože důsledky dopadají nejvíce na občany Prahy 7, rozhodli jsme se převzít iniciativu a prostřednictvím veřejné soutěže získat smysluplné návrhy možných úprav, které by následně sloužily jako podklad pro naplánování budoucí podoby dané lokality,“ řekl starosta MČ Praha 7 Marek Ječmének.

REKLAMA

Podle občanů Prahy 7 by Letenská pláň měla sloužit i nadále především rekreačním, sportovním a kulturním potřebám. Veřejnost je proti zastavění prostoru, v úvahu by ovšem připadalo umístění dočasných zařízení pro sportovní či kulturní využití. Mezi další požadavky, které v debatě o budoucnosti Letné dosud zazněly, patří například také zřízení univerzálního zázemí pro pořádání veřejných akcí či realizace celoročních nebo sezónních sportovišť, vhodných pro danou lokalitu. Nutností je rovněž zachování volné plochy pro nejrůznější krizové situace. Kompletní popis rámcových parametrů soutěže najdou soutěžící v zadání.

Soutěž je otevřená pro kohokoli, kdo se chce do plánování budoucí podoby Letné zapojit. Své návrhy mohou přihlásit profesionální architekti a urbanisté, ale také například studenti architektury či laická veřejnost. Času mají dostatek, termín odevzdání je do 22. září 2014,
do 12 hodin.

Na přelomu září a října pak zasedne odborná komise, všechny návrhy posoudí a vybere 5 nejlepších. Nejlépe hodnocené návrhy obdrží odměny v následující výši: 1. místo – 30 000 Kč, 2. místo – 20 000 Kč a 3. místo – 10 000 Kč.

Ze závěrečného setkání s širokou veřejností nad 5 vybranými návrhy, které se uskuteční v průběhu října, vzejde finální koncept úprav.

Zadání soutěže Vize nové podoby Letenské pláně a Letenských sadů

Cílem této akce je získat optimální novou podobu především Letenské pláně a případně i přilehlých Letenských sadů za účelem navýšení kvality, osobních prožitků i způsobu využití těchto významných prostor. Dosažení tohoto cíle je předpokládáno zachováním možnosti individuální rekreace, organizovanými kulturními a sportovními akcemi jednorázového charakteru či realizací celoročních nebo sezónních sportovišť, vhodných pro danou lokalitu.

Městská část Praha 7 vyzývá všechny, kterým záleží na podobě zmíněných prostor, na jejich stavební nezastavitelnosti, na jejich co nejdelší existenci bez jakýchkoli sebemenších trvalých stavebních úprav či dokonce staveb. Akce je určena pro veřejnost bez rozdílu věku a pohlaví, bez rozdílu profesí a mohou se jí účastnit všichni - jednotlivci, rodiny, skupiny lidí bez ohledu na jejich zájmové zaměření, včetně jakýchkoli organizací bez ohledu na jejich cíle či charakter.

Vzhledem k nutnému zachování genia loci uvedených prostor je potřeba zachovat stavební nezastavitelnost těchto prostor včetně zachování volného shromaždiště pro nejrůznější účely. Proto je možné navrhovat především terénní a sadové úpravy, výjimečně je možno uvažovat o umístění menšího univerzálního zázemí pro pořádání akcí v pískové ploše Letenské pláně, případně i v prostoru plata bývalého Stalinova pomníku.  
   
Při návrhu úprav a jejich využití je samozřejmě nutné uvažovat o území Letenské pláně a Letenských sadů již jako o celkově dokončeném a terénně upraveném po probíhající realizaci souboru staveb Městského okruhu - v tomto smyslu je upraven i podkladový výkres určený k zakreslení polohopisu zmíněných úprav.   

Povinnou částí návrhu je:
1/ grafické polohopisné vyznačení navržených úprav s popisem jejich zamýšleného využití v připraveném situačním výkresu /stav po dokončení probíhající stavby souboru staveb Městského okruhu/ v naskicované podobě, vše na výkresu formátu A2 na tvrdém podkladu
2/  grafické ztvárnění navržených úprav v perspektivě, axonometrii či v jiném zvoleném druhu prostorového zobrazení v naskicované podobě – výkres ve formátu A2 na tvrdém podkladu. Případná průvodní zpráva bude rovněž součástí panelů.    
3/  označení navrhovatele/navrhovatelů, jejich podpis/y, telefonické a e-mailové spojení, souhlas navrhovatele/ů s umístěním jejich návrhu na výstavě pořádané městskou částí Praha 7 v jejích prostorách a souhlas navrhovatele/ů s publikací jejich návrhů po závěrečném  vyhodnocení jednotlivých návrhů

Obálka s návrhem úprav Letenské pláně a Letenských sadů musí být označena zpáteční adresou a nápisem:

Vize nové podoby Letenské pláně a Letenských sadů
NEOTVÍRAT

Doručení návrhu úprav Letenské pláně a Letenských sadů:   do 22.9.2014 do 12:00 hod., adresovat Odboru rozvoje Úřadu městské části Praha 7 nebo osobně doručit do podatelny č. dv. 17, Nábř. kpt. Jaroše 7/1000, 170 00 Praha 7. Návrhy doručené po uvedeném termínu nebudou hodnoceny.

Po skončení soutěže vybere odborná porota složená ze zástupců odborné veřejnosti nejlepší návrhy a určí první tři místa, která budou po schválení Radou MČ Praha 7 odměněna (viz výše). Rada MČ Praha 7 vyhrazuje odborné porotě právo nevybrat žádný z doručených návrhů.


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA