pouta_01Devět žen a jednoho muže ve věku od 26 do 48 zadrželi detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) pro podezření z kuplířství a legalizace výnosů z trestné činnosti. Agenturu Mediafax o tom v pátek informoval mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Všichni byli zadrženi 17. května při akci s krycím názvem „ORO“. "Skupina, složená byla z občanů ČR a jedné ženy ze SRN, je podezřelá z kuplířství a legalizace výnosů z trestné činnosti. Zadržené osoby se v ČR zdržovaly v Praze, ve Středočeském kraji, v Českých Budějovicích, v Mostě a v Trutnově," poznamenal Hanták.

Podle obvinění měli členové skupiny od roku 2004 do současnosti v Německu a Česku sjednávat ústní smlouvy s ženami, které byly ochotny provozovat prostituci. "Příslibu lukrativních výdělků neodolalo nejméně 50 žen převážně z ČR a SR," dodal mluvčí. Skupinu podle policie ovládaly dvě ženy ve věku 47 a 48 let. "Pro své zákazníky sjednávaly takzvané „meetingy“, které spočívaly v převozu žen do Prahy či dalších zemí po celém světě za účelem poskytování sexuálních služeb. Ženy ve věku mezi dvaceti až třiceti lety zde poskytovaly své sexuální služby zákazníkům po dobu několika hodin i po dobu několika dnů či týdnů," popsal Hanták činnost gangu.

Ženy a jejich sexuální služby byly nabízeny i na webových stránkách. Návštěvník stránek si mohl prohlédnout fotografie, charakterové vlastnosti a zájmy žen. "Ve skrytých sekcích webových stránek již mohl pouze zahraniční zákazník listovat popisem sexuálních služeb té které krasavice, jejich erotickými fotografiemi i ceníkem," podotkl Hanták.

Cena závisela na kategorii, v níž byla "společnice" zařazena, rozsahu sexuálních služeb, které poskytovala a délce pobytu stráveného u klienta. "Běžně se pohybovala od částky 400 až 600 eur za 4 hodiny, ale podle počtu dnů a náročnosti klienta se konečná suma mohla vyšplhat až na několik tisíc eur. Zákazník byl také povinen, v případě pobytu v zahraničí, uhradit požadované společnici letenku a veškeré výdaje spojené s jejím zahraničním pobytem," doplnil mluvčí a dodal, že mnohdy musel zákazník složit 30 % zálohy předem. Společnice pak polovinu částky po návratu odevzdala agentuře prostřednictvím bankovních účtů.

Dvě ženy, které skupinu vedly a navenek se prezentovaly jako podnikatelky, stanovily mechanismus a přísná pravidla fungování agentury, rozhodovaly o financích skupiny i o odměňování koordinátorek. "Organizátorky také schvalovaly případné přijetí žen nabízejících sexuální služby. Jednalo se většinou o studentky a mladé ženy, které ovládaly několik světových jazyků, minimálně však anglický jazyk," podotkl mluvčí. Kuplíři si podle detektivů byli vědomi trestnosti své činnosti, proto se také snažili zastřít původ peněz a vzbudit zdání, že finanční prostředky byly nabyty v souladu se zákonem.

Při deseti provedených domovních prohlídkách policisté zajistili listinné i věcné důkazy, mobilní telefony, počítače, elektronické nosiče dat a finanční hotovost ve výši 4,25 milionu korun, 55 900 eur a 270 dolarů, tedy celkem více než 5,5 milionu korun. "Další finanční prostředky byly zajištěny na bankovním účtu," doplnil mluvčí.

Detektivové ÚOOZ obvinili všech deset zadržených osob ze zločinu kuplířství a čtyři nejvýše postavené osoby z této skupiny byly navíc obviněny ze zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti. "V případě prokázání viny jim podle konkrétního podílu na trestné činnosti hrozí trest odnětí svobody až na osm let. Dvě ženy, které detektivové považují za organizátorky, soud umístil do vazby. Ostatní obvinění jsou stíháni na svobodě," uzavřel mluvčí.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA