policie_znakV loňském roce pražská policie vyšetřovala 811 loupežných přepaden, což je o 265 případů méně než v roce 2009. K poklesu přispěl nejen bezpečnostní kamerový systém, ale i mnohem menší finanční částky na přepážkách peněžních ústavů, sdělil v úterý Mediafaxu Martin Červíček, šéf pražské policie.

Podle Červíčka navíc s porovnáním s rokem 2005, kdy bylo v Praze spácháno 1 638 loupeží, je to dokonce více než poloviční snížení těchto trestných činů. "Klesající trend je ovlivněn několika aspekty, tedy nejen vytrvalou prací policie, ale i spoluprací s jednotlivými bankovními ústavy," vysvětloval šéf pražské policie. Konkrétní však podle jeho slov z pochopitelných důvodů být nemůže.

Policie ale upozornila na vcelku zajímavý fakt, co se bezpečnosti občanů metropole týče. "Praha je bezpečná tak do půlnoci, avšak od jedné do čtvrté hodiny ranní už příliš nikoliv," poznamenal Jiří Zábrodský, šéf policejního oddělení zabývající se loupežnými přepadeními. Podle Zábrodského se bezpečnost v ulicích české metropole snižuje pohybem kriminálních živlů, které právě v časných ranních hodinách navštěvují noční podniky nebo herny a se zvyšující se potřebou peněz se narůstá i počet spáchaných trestných činů.

"Ty mají na svědomí především cizinci, zejména Ukrajinci nebo Slováci. Jsou to zejména lidé bez práce," specifikoval Zábrodský. Na nedostatek práce si ale policisté nestěžují. "Máme v oddělení osmadvacet lidí, pracujeme naplno, protože každoročně v lednu a únoru je narůst loupežných přepadení velmi citelný. Paradoxně v prosince, v období Vánoc, je nejmenší," vypočetl Zábrodský.

Mezi nejsložitější případy pražská policie řadí odhalení takzvaného Berdychova gangu, nejjednodušší případ vyřešení loupežného přepadení je právě z prosince loňského roku. "Pachatel v bance v Praze 8 vyžadoval po obsluze peníze a při odchodu uvedl, že netřeba volat policii. Tu prý bude informovat sám," sdělil Martin Červíček. Pachatel tak prý velmi brzy učinil, ale tento případ policie vnímá jako kuriozitu.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA