REKLAMA

policistaInspekce Policie ČR zadržela v pondělí dva pražské dopravní policisty, které podezírá ze zneužití pravomoci úřední osoby. Několikrát zastavili vozidlo a řidiči uložili pokutu ve výši 2000 korun, ale pokutový blok vydali pouze stokorunový, sdělila v úterý Mediafaxu mluvčí inspekce Radka Sandorová.


Podezřením na korupční jednání dvou policistů se tým inspekce zabýval po několik měsíců a akci nazval Agronom. "Nyní byl případ ukončen podáním návrhů na zahájení trestního stíhání," uvedla Sandorová.

Oba policisté z Odboru služby dopravní policie pražského ředitelství jsou podezřelí ze spáchání přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. "Využívali své služební činnosti při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu k vylepšení své finanční situace. Inspektory byla zadokumentována trestná činnost policistů, kteří v několika případech zastavili projíždějící vozidlo, řidiči uložili blokovou pokutu za rychlou jízdu ve výši dva tisíce korun, ale pokutový blok vydali pouze ve stokorunové hodnotě," popsala provinění policistů mluvčí inspekce.

Sankce za údajné překročení rychlosti navíc podezřelí policisté udělovali i přesto, že ve služebním vozidle neměli žádné zařízení, které by bylo schopno měřit rychlost. "Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 byl proto podán návrh na zahájení trestního stíhání podezřelých policistů a státní zástupce jej akceptoval," dodala Sandorová.

Jak Mediafax informovala mluvčí pražské policie Andrea Zoulová, podezřelými jsou třicetiletý policista s 8letou praxí a jeho o šest let mladší kolega, který slouží u policie čtyři roky. "Příslušný služební funkcionář po seznámení se spisovým materiálem rozhodne v nejbližší možné době o adekvátním personálním opatření," dodala Zoulová. V úvahu přichází postavení mimo službu nebo okamžité propuštění ze služebního poměru.

Letos tak již inspekce zadržela šest pražských dopravních policistů kvůli zneužití pravomoci úřední osoby. Začátkem března inspektoři při akci s názvem Bagr zatkli dva dopravní policisty z Obvodního ředitelství Praha III, kteří za přestupky telefonování za jízdy a nepřipoutání se bezpečnostním pásem účtovali řidičům finanční částky v různé výši. Získané peníze si ponechali pro vlastní potřebu a s vystavováním pokutových bloků se nezdržovali.

V polovině března byl při akci s názvem Marion zadržen dopravní policista z pražského krajského ředitelství kvůli vydírání. Po viníkovi dopravní nehody požadoval sto tisíc korun. Za to nabízel výměnu dokumentace ve spisovém materiálu způsobené dopravní nehody. Poškozeného vydíral informací o existenci údajného pozitivního testu na ovlivnění návykovou látkou a sliboval jeho nahrazení za test s negativním výsledkem. Peníze si dokonce převzal přímo na policejní služebně, kde byl vzápětí zadržen.

Devatenáctého března pak při akci Mág zadržela inspekce dopravního policistu ze skupiny dohledu nad silničním provozem z pražského policejního ředitelství. Policista si v rámci své služby vylepšoval svou finanční situaci a to rovnou v několika případech. Řidiči uložil blokovou pokutu za dopravní přestupek, pokutový blok sice vypsal, ale řidiči ho již nevydal. Vyplněnou část bloku přepsal nebo jinak upravil a opakovaně používal. Peníze si ponechal.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA