Klíšťovou encefalitidou se vloni nakazilo 62 obyvatel Prahy, což je o dvanáct méně než v roce 2009. Metropole tak v celorepublikové statistice obsadila čtvrté místo, sdělila v úterý agentuře Mediafax Jaroslava Zelenková z pražské hygienické stanice.
Lékařka přesto považuje všechny loňské případy nákazy za zbytečné.
"Existuje mnoho preventivních opatření, z nichž je jednoznačně nejúčinnější očkování," uvedla. Připomněla, že v Praze je proočkováno pouze 23 procent obyvatel.
V rámci Česka je to ovšem podle jejích slov nadprůměrné číslo, protože celková proočkovanost české populace dosahuje 16 procent. Praha je na druhém místě po Jihočeském kraji, kde je očkováno 30 procent lidí.
Lékaři upozorňují, že nejvhodnější doba nechat si aplikovat vakcínu jsou zimní měsíce.
Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku, je neuroinfekční virové onemocnění. K nákaze obvykle dochází v přírodě po přisátí infikovaného klíštěte, při odstraňování klíšťat ze psů a koček nebo pitím nepasterizovaného mléka.
Onemocnění mívá dvoufázový průběh. V první fázi se objevují teploty spojené s únavou, bolestmi hlavy a svalů a malátností. Tyto počáteční příznaky se podobají chřipce. Poté se nemocnému na pár dní uleví, cítí se lépe, ale virus se zatím v těle množí. V druhé fázi nemoci se pacient může cítit podstatně hůř, pokud již virus pronikl do mozku. Nastupují bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota. V této fázi musí být pacient hospitalizovaný.
Při lehčím průběhu nemoci – meningitidě − virus postihuje především mozkové pleny. Dojde k poměrně rychlému ústupu potíží, pacient odchází z nemocnice za dva až tři týdny domů, potom následuje několikaměsíční rekonvalescence.
Těžší forma nemoci, při níž virus postihuje mozkovou tkáň, se nazývá encefalitida. Průběh onemocnění je daleko vážnější, zvyšuje se i procento trvalých následků, v krajním případě onemocnění i přes maximální péči lékařů může skončit úmrtím.
zdroj: MEDIAFAX
Počet nakažených klíšťovou encefalitidou v Praze klesnul
- Podrobnosti