REKLAMA

parizNejoblíbenější destinací pro lety z pražského letiště zůstává i v zimním letovém řádu 2010/2011 francouzské hlavní město Paříž, týdně tam bude odlétat průměrně 67 letů. Vyplývá to ze zimního letového řádu pro nadcházející zimní sezónu, který ve středu představilo Letiště Praha.

Na druhé místo v počtu odletů z Prahy se letos v zimě vyhoupne nizozemský Amsterdam s průměrnými 56 odlety týdně. Může za to nízkonákladová letecká společnost easyJet, která zavedla novou pravidelnou denní linku do tohoto města, o dva lety více zařadí i dopravce SmartWings.

Na třetí místo s 52 odlety týdně klesl německý Frankfurt.

V letošní zimní sezóně bude přes pražské letiště pravidelně létat celkem 50 leteckých společností, tedy o šest více než v minulé sezóně. Z toho bude devět low-cost dopravců (po odchodu Ryan Air jich je o jednoho méně) a pět cargo dopravců (naopak o jednoho více). Všechny tyto společnosti budou létat do celkem 105 letišť v 50 zemích (minule 107 letišť ve 48 zemích). Kapacita jejich letadel stoupne o 2,1 procenta na 5,475 milionu sedadel.

Zimní letový řád kromě toho přinese několik změn týkajících se jak dopravců, tak i destinací. "Letecký dopravce Central Connect Airlines se dohodl s Českými aeroliniemi na nové spolupráci při operování vybraných regionálních destinací na principu vzájemného sdílení kódů letů. Díky této dohodě zůstává zachováno nejen spojení mezi Prahou a Brnem (pětkrát týdně), ale přibudou i nové frekvence z Prahy do Ostravy a cestující se mohou těšit i na nové destinace jako je Lipsko a od ledna 2011 pak i na polskou Poznaň," přiblížila novinky v letovém řádu mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová.

Dalším novým dopravcem bude ruská regionální letecká společnost Air Company Polet, která bude dvakrát týdně létat z Prahy do Voroněže. Nízkonákladová letecká společnost Jet2 pak bude pravidelně dva až třikrát týdně létat do britského Newcastlu.

Nejvíce charterových (dovolenkových) letů bude letos v zimě z Prahy vypraveno do egyptské Hurghady, izraelského Tel Avivu, egyptského Šarm aš-Šajchu, turecké Antalye a řeckých Atén. "Asi nejexotičtějšími destinacemi operovanými v rámci charterových letů bude thajský Bangkok, kubánské Varadero, Punta Cana v Dominikánské republice, keňská Mombassa, mexický Cancun či venezuelský Porlamar," doplnila Lagronová.

Celkem by mělo pražské letiště odbavit 52 tisíc vzletů a přistání letadel, což je meziročně o 2,8 procenta méně. Celková kapacita všech letadel však v nastávající zimní sezóně stoupne na 5,93 milionu cestujících, což je ve srovnání s minulou zimní sezónou o tři procenta více. Kapacitu v zimním letovém řádu 2010/2011 nejvíce posílí charterové lety, a to o 13,7 procenta. O 4,3 procenta vyšší kapacitu budou mít i low-cost dopravci a síťoví dopravci zvýší počet sedadel ve svých letadlech o 1,6 procenta.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA