romea dilna ikonaDěti ze ZŠ na pražském Smíchově se v průběhu školního roku pod vedením mladého módního návrháře Pavla Berkyho věnovaly módnímu návrhářství. Setkání probíhala v rámci projektu Romský mentor, jehož hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury. Modely, které si děti navrhly a ušily, předvedou na závěrečném vystoupení 14. června v Praze Kyjích.

Do projektu se zapojila ZŠ na Praze 5 – Smíchově, která v rámci školního vzdělávacího programu „Dát šanci každému“ má třídy s rozšířenou výukou estetické výchovy. V průběhu školního roku Pavel za vstřícné podpory místních pedagogů docházel do zmíněné školy a KC Prádelna a pomohl dětem nahlédnout do světa módního návrhářství.

REKLAMA

Na počátku Pavel nejprve představil, co zahrnuje práce módního návrháře a jaké je zákulisí módní přehlídky. Pomocí diskuzí, ukázek a her děti pracovaly s tématy jako tradičního romského oděvu, estetika barev, druhy materiálu, jejich složení a vhodné užití, ale i romskou historií či indickou módou a kulturou. Pomocí her, kreativních dílen a výtvarných aktivit se děti naučily kreslit figuru a malovat různé oděvy. 

První pololetí školního roku zakončily na lednové vernisáži výstavy Móda & etnikum, kde část dětí předvedla malou módní přehlídku v modelech Pavla Berkyho a ukázala kroje, které v rámci projektu vytvořily. Vernisáže v komunitním centru Prádelna na Praze 5 se zúčastnily nejen rodiče dětí a přátelé školy, ale i JUDr. Petr Lachnit zástupce starosty MČ Praha 5.

V druhé půli školního roku se skupina věnovala vytváření oděvních návrhů a jejich šití. Děti si prošly celým procesem šití oděvu od výběru látek, výroby papírového střihu, až po vlastní šití. 

Inspiraci, cenné rady a zkušenosti, ale i povědomí o studijních možnostech v oboru získaly v průběhů tématických exkurzí. První proběhly exkurze na SPŠ oděvní, VOŠ oděvního návrhářství a VŠUP pak poskytly vhled do studia oděvu na středoškolské i vysokoškolské úrovni. Malým výtvarníků neunikla ani výstava tvorby významné módní návrhářky a akademické malířky Blanky Matragi. Jelikož návštěva VŠUP děti velmi zaujala, na základě jejich vlastní iniciativy se rozhodly na půdu školy ještě jednou vrátit a prohlédnout si aktuálně vystavené klauzurní práce jednotlivých ateliérů. V ateliéru oděvní tvorby pak mohla pokračovat diskuze se studenty tohoto ateliéru, neboť minule již navázaly přátelské kontakty.

Tématem tvůrčí dílny desátého setkání bylo vytvoření oděvu pro panenku. Děti tak aplikovaly získané poznatky v praxi. Kreativitě se meze nekladly a děti nejprve různorodé oděvy navrhly a za pomoci mentora a lektorů ušily. Cílem dvou následujícího setkání bylo vytvoření tylové sukně pro běžné nošení. Děti si opět prošli celým procesem a zakusily značnou náročnost a nutnou přípravu, která předchází vzniku na první pohled jednoduchého oděvu. V průběhu těchto setkání se věnovaly i designovému kreslení či významu barev v romské kultuře.

K načerpání nové inspirace děti navštívily akci Code: Mode 2012, která je nejen přehlídkou nezávislé módy, ale i šperků, grafiky či bytových doplňků. 

Následující setkání děti reflektovaly návštěvu výše zmíněného festivalu a na základě využití odborné literatury i módních magazínů zkusily samy připravit dvoustranu lifestylového časopisu. Následně se děti seznámily s technikou batiky, kterou si i zkusily.

Předposlední setkání probíhalo v duchu příprav na závěrečné vystoupení. Děti tak za pomoci mentora připravily módní přehlídku, na které předvedou vytvořené oděvní modely. Nebude chybět ani ukázka několika druhů tanců.

Projekt do České republiky přinesla Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť, která jej plně financuje. Projekt probíhá v rámci Dekády romské inkluze. V Česku je projekt od roku 2011 a je realizován občanským sdružením ROMEA.

Další informace o projektu i sdružení ROMEA najdete na webových stránkách http://www.romea.cz/sdruzeniromea/ či na Facebooku. 


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA