ministerstvo_dopravyTunelovat se nedají jen firmy, ale rovnou ministerstva a podle všeho mnohem pohodlněji. Nejnověji to dokazují čísla z auditu resortu dopravy, píše ve středečním vydání deník MF DNES.

Jen za malířské práce a drobné zednické práce firma JH Stavby účtovala ministerstvu milion korun měsíčně. "Okamžitě jsme jim proto vypověděli smlouvu," cituje list náměstka ministra dopravy Radka Šmerdu. Za tentýž servis nyní resort měsíčně platí jen desítky tisíc korun. Úklidová firma si zase účtovala takovou spotřebu toaletního papíru, jako by úředníci ministerstva trávili celou pracovní dobu na toaletách. I na seškrtání toaletního papíru tak resort ušetří tisíce, aniž to ovlivní jeho výkonnost.

Anebo jiná položka: firmě Ankona, s. r. o., bylo jen v letošním roce zaplaceno přes půl milionu korun za stálou přítomnost (od 7.00 do 16.00) servismana gastronomických technologií v závodní kuchyni ministerstva. Opravář na svém pracovišti strávil pouhé tři hodiny, popisuje MF DNES.

Smlouvy s desítkami firem, které kontrolovaly samy sebe, uzavíraly s ministerstvem smlouvy na nesmyslné služby a zásobovaly ho ještě zbytečnými propagačními dárky, považuje náměstek za důmyslný finanční tunel, který jde na vrub předcházejícím manažerům. Jestli to bylo i pro ně výhodné, si však náměstek Šmerda netroufá komentovat.

O lecčem podle MF DNES vypovídá jiný fakt: z karet CCS čerpali řidiči bývalého managementu ministerstva měsíčně 78 000 korun jen za mytí vozidel, autokosmetiku a nejrůznější autoparfémy. Po radikálním seškrtání na 11 000 korun jsou auta stejně čistá a voňavá. Šéf provozu dostal výpověď a s ním i někteří řidiči. Přitom například na ministerstvu zahraničí mohou řidiči karty CCS používat pouze na čerpání pohonných hmot a ujeté kilometry jsou každý měsíc porovnávány se spotřebou. Služební auta nelze kromě toho čistit jinde než v myčce ministerstva. Podobný režim panuje v resortu obrany nebo financí.

Kalouskovy limuzíny jsou k tomu kontrolovány satelitní navigací, která se aktivuje při každém nastartování motoru. Takže je dokonalý přehled o ujetých kilometrech, spotřebě i rychlosti. Podobný režim chce nyní převzít i resort dopravy, uzavírá MF DNES.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA