Čeští musheři patří mezi světovou špičku v mushingu, tedy sportu, kde pes a člověk v různých disciplínách závodí jako jedna duše, jedno tělo. To jsme mohli vidět i na ME ve Švédsku, konaného ve dnech 20.–23. 2., kterého se zúčastnili čeští reprezentanti, mezi které patří i 7 závodníků Fitmin týmu. Ten do klání o medaile vyslal Hanu Štípalovou, Veroniku Chlumskou a Ondřeje Exlera a ostřílené matadory Martinu Štěpánkovou, Marii Ševelovou, Michala Ženíška a Jiřího Mencáka. Přes velkou konkurenci a problémům na trati, kterým musela sedmičlenná posádka Fitmin týmu čelit, se jim podařilo vybojovat čtyři cenné kovy.

Mezi nejúspěšnější členy Fitmin výpravy patří Martina Štěpánková, která přiváží stříbrnou medaili ze skijoringu a ze štafety národů. V ostatních kategoriích (pulka a kombinace) se probojovala na čtvrtá místa. „Závod v kombinaci byl asi na nejtěžší profilové trati, co jsem kdy jela. Pro nás nejdůležitější start vyšel skvěle. Nepotkal nás žádný pád, a tak jsme vyrazili krásně vpřed. Bohužel k naší smůle nám během závodu cestu zkřížil pes soupeřky, který vybočil z trati, což nás stálo hodně času a museli jsme ostatní soupeře dohánět. K tomu všemu nás ale potkali ještě dva problémy a stálo nás to nejen další čas, ale i hodně sil,“ hodnotí závod v kombinaci Martina a dodává: „Do cílové zóny jsme přes veškeré zdržení vjížděli druzí. Bohužel cíl vedl okolo převlékacích boxů, což Tima zmátlo, protože si myslel, že se v boxech zastavuje. Všichni nás opět dojeli a předjeli a my jsme nakonec skončili na 4. místě. Tim si ale po celou dobu vedl skvěle a pro mě je jediným vítězem.“

REKLAMA

Své úspěchy hodnotí také Jiří Mencák, který přivezl dvě bronzové medaile ze spřežení se 4 psy, a to jak v individuálním, tak hromadném startu a stříbro ze štafety národů. „Do první etapy závodu jsme šli s tím, že pokud máme být ve hře i druhý den, tak je potřeba v první etapě držet krok s předními závodníky. To se vcelku povedlo. Nechybělo ale moc a možná jsme skončili na špatně označené křižovatce jako mnozí ze závodníků, mimo jiné i můj Fitmin kolega Michal. Naštěstí jsme jeli zkrácenou variantu trati a probojovali se tak na konečné třetí místo. Za což jsme moc rádi. Všichni čtyři psi odvedli parádní práci,“ hodnotí své výkony a trať závodu Jirka.

Michal ale čelil mnohým problémům na trati a ze závodu spřežení se 4 psy v individuálním startu odstoupil. „Zamrzelo mě, že IFSS nedokáže při ME zabezpečit jediné dvě křižovatky, které na trati byly. A kvůli větru popadaly plůtky do správného směru jízdy. Několik kvalitních závodníků díky tomu jelo jinou trať anebo zde řešili problém, že neví, kudy se vydat. Mě samotného to stálo cca 40 sekund. Pořadatele to sice mrzelo, ale nic s tím neudělali, a proto jsem se rozhodl do druhého kola závodu nenastoupit,“ dodává Michal k trati.

Přehled výsledků Fitmin týmu

2. místo – skijoring – Martina Štěpánková a Tim

2. místo štafeta národů – Martina Štěpáková a Tim (skijoring), Jana Tomášková (spřežení se 2 psy) a Jirka Mencák a Mick, Roxy, Storman, Seven (spřežení se 4 psy) 

3. místo – spřežení se 4 psy – Jirka Mencák a Mick, Roxy, Storman, Seven

3. místo – spřežení se 4 psy hromadný start – Jirka Mencák a Mick, Roxy, Storman, Seven

4. místo – spřežení se 4 psy hromadný start – Michal Ženíšek

4. místo – kombinace – Martina Štěpánková a Tim

4. místo – pulka – Martina Štěpánková a Tim

5. místo – skijoring – Ondra Exler a Tonny

7. místo – skijoring junioři – Veronika Chlumská a Max

11. místo – spřežení se 2 psy – Hana Štípalová a Špek a Doyle

18. místo – skijoring – Marie Ševelová a Kirk

 

Přehled výsledků zbylých členů české reprezentace

1.místo – spřežení se 2 psy - Jana Tomášková 

1.místo – spřežení se 4 psy hromadný start - Jirka Suchý

1.místo – skijoring - Libor Sovák 

Celá česká reprezentace, které se mistrovství zúčastnila, byla složena ze 17 členů a získala 7 medailí, z toho 3 zlaté, 2 stříbrné a 2 bronzové. 

 

REKLAMA