REKLAMA

Celkový výkon fondu Quant dosáhl od jeho založení v roce 2016 již 18 procent.Strategii fondu určuje algoritmus sestavený známým českým ekonomem Pavlem Kohoutem. Na rozdíl od běžných fondů řízených lidmi je tak Quant odolný vůči chybám plynoucím z lidských emocí. Průměrná roční výnosnost fondu od založení dosahuje 5,22 procenta.

 Jediný český čistě algoritmický fond Quant ohlásil výnos za rok 2019 na úrovni 6,24 procenta. Od svého založení v září 2016 tak už přinesl investorům kumulativní výnos 18 procent. Investiční strategii fondu určuje výhradně algoritmus sestavený na základě dlouhodobých zkušeností a práce známého českého ekonoma Pavla Kohouta. Rozhodování o rozložení investic tak nemohou ovlivňovat lidské emoce. „Quant loni investorům přinesl nejvyšší zhodnocení od svého vzniku. V praxi se tak znovu potvrdilo, že mnohaletý vývoj, testování a ladění algoritmu Pavlem Kohoutem přináší ovoce. Fond dokonce dosahuje v průměru ještě lepších výsledků než původně očekávaných pět procent ročně“, uvádí Lukáš Foral, předseda správní rady investičního fondu Quant. Průměrná roční výnosnost od založení fondu nyní činí 5,22 procenta.

REKLAMA

 Algoritmus fondu Quant vychází z kvantitativní teorie peněz, za kterou získal americký ekonom Milton Friedman v roce 1976 Nobelovu cenu za ekonomii. Teorie vychází z předpokladu, že hlavním hnacím motorem ekonomiky je peněžní zásoba. Jak si povšiml Pavel Kohout, s jejím růstem roste také cena akcií. Algoritmus fondu Quant funguje tak, že posuzuje aktuální stav akciového trhu v kontextu peněžní zásoby. Hodnotí tedy množství likvidních peněz v oběhu a porovnává jej s hodnotami indexu Dow Jones. Na základě toho pak doporučuje rozložení investic mezi ETF na americké akciové indexy S&P 500 a DJIA a termínované vklady.

 Investice fondu Quant jsou zajištěny do českých korun. Ačkoli tedy fond investuje do amerických akciových indexů v dolarech, investoři v Česku se díky zajištění zcela vyhnou kurzovému riziku. Právě unikátní kombinace využití pevně úročených finančních nástrojů a investic do akciových indexů umožňuje Quantu zůstat relativně stabilní i v době, kdy akciové trhy klesají. Příkladem může být rok 2018, který americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 zakončily se ztrátou 6, respektive 7 procent. Fond Quant přitom ve stejném období ztratil jen zhruba půl procenta. Nyní je situace ve srovnání s rokem 2018 zcela jiná. Americké akciové indexy totiž v posledních týdnech několikrát překonaly historické rekordy. Optimismus ale nemusí na trzích vydržet příliš dlouho „Jak ukazují výpočty algoritmu, je americký akciový trh podle údajů ze 13. ledna 2020 nadhodnocen asi o 16 procent a je tak poměrně drahý. To s sebou nese zvýšené riziko korekcí,“ hodnotí situaci autor investičního algoritmu fondu Quant Pavel Kohout. Právě v takových situacích se však naplno projevuje výhoda algoritmického investování, které je imunní vůči chybám plynoucím z rozhodování na základě emocí

 

 

REKLAMA