liverpooolPražská policie se připravuje na čtvrteční večerní rizikové klání fotbalových klubů AC Sparta a FC Liverpool, do metropole se už začaly sjíždět stovky anglických fanoušků. Agenturu Mediafax o tom informoval Martin Červíček, ředitel pražské policie.

Utkání policie vyhodnotila jako rizikové. "Kolik nasadíme policistů přímo do blízkosti stadionu, to je součást operativních opatření, která zatím stále vyhodnocujeme," sdělil Červíček. Kromě uniformovaných složek budou zápasu přítomni i kriminalisté, není vyloučen ani vzdušný letecký monitoring.

Policie také posílila dohled v ulicích metropole. "I když netušíme, jak zápas dopadne, musíme se připravit na obojí, tedy prohru i výhru soupeřů. Jinými slovy, fanoušci obou mužstev mohou ztropit výtržnosti jak při oslavě triumfu, tak i z pocitu prohry," upřesnil šéf pražské policie. Prahu podle jeho slov zřejmě čeká rušná noc.

Podle dostupných informací do metropole zatím dorazily zhruba dvě stovky fanoušků z britských ostrovů, další by měli přicestovat odpoledními pravidelnými leteckými linkami Londýn - Praha. Zápas začíná pět minut po 21. hodině.

Pokud by došlo k výtržnostem na letenském stadionu, bude kromě policie připraven i státní zástupce, kterému budou případně policisté zadržené rovnou předávat. Nedávná dohoda policie s pražským městským zastupitelstvím a zejména přítomnost pověřeného zástupce na stadionu by měla urychlit vyšetřování případných excesů z řad fotbalových příznivců. "Divácké násilí nemá zrovna klesající tendenci, a chuligánům už musíme dát dostatečně najevo, že jejich chování nebude tolerováno," sdělila Jana Hercegová z pražského zastupitelství.

Toto opatření se ale nebude týkat pouze ostře sledovaného mezinárodního fotbalového klání - ředitel pražské policie jej vnímá jako nejdůležitější opatření poslední doby, realizované už v jarní fotbalové lize. "Budeme nadále v rizikových utkáních velmi bedlivě sledovat dění před zápasy i po nich," vysvětloval Červíček s tím, že provinilci proti zákonu nemohou počítat s žádným pardonem.

"Jedním z trestů je například zákaz vstupu na stadion v délce až deseti roků. Kontrolu výkonu trestu provádí probační a mediální služba, provinilec se taky bude muset dostavit na policejní služebnu," líčila Jana Hercegová z pražského městského zastupitelství.

Zadržený výtržník bude souzen ve zkráceném řízení do 48 hodin od spáchaného přestupku.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA