maraton-efeSedmnáctý ročník Pražského mezinárodního maratonu se bude konat v neděli, na start hlavního závodu se postaví víc než osm a půl tisíce běžců, některého z podniků maratonského víkendu se zúčastní až šestnáct tisíc lidí. Pořadatelé o tom informovali na páteční tiskové konferenci v Praze.

"Očekáváme před osm a půl tisíce běžců, jedna nebo dvě stovky startovních čísel jsou ještě k dispozici," řekl marketingový ředitel závodu Jiří Nečásek. "Pětačtyřicet procent z celkového počtu je cizinců, nejsilněji jsou zastoupeny Francie, Itálie a Německo, ale máme i přihlášky z Mongolska, Malediv nebo Beninu. Je to zejména proto, že v rámci Pražského maratonu se koná policejní mistrovství světa," vysvětlil.

Součástí Pražského maratonu je od roku 1998 také mistrovství České republiky. "Letos máme největší počet přihlášených českých závodníků, kolem sto dvaceti, z toho přes devadesát mužů," řekl ředitel Českého atletického svazu František Fojt. Na startu budou loňští vítězové Petr Pechek a Radka Churáňová, ale také předloňský šampion Mulugeta Serbessa nebo vítěz letošního pražského půlmaratonu Robert Krupička. Mezi ženami se pokusí obhájkyni loňského triumfu Churáňovou sesadit z trůnu ultramaratonkyně Michaela Dimitriadu.

Pražský mezinárodní maraton získal loni zlatou nálepku Mezinárodní atletické federace (IAAF) a zařadil se tak mezi pětadvacet elitních závodů na celém světě. "Prvních deset závodníků z takového závodu považuje IAAF automaticky za běžce se splněným limitem pro mistrovství světa v Koreji, ale i pro olympijské hry v Londýně, pokud je nominuje jejich mateřská federace," upozornil Fojt.

"Opět máme rekordní počet běžců, počasí bude tradičně dobré, věřím, že to bude super akce," prohlásil jako vždy skvěle naladěný ředitel a duchovní otec závodu Carlo Capalbo. "Čekám, že by mohly padnout některé rekordy. Zejména mezi ženami máme velmi silné pole," připomněl.

Pražského maratonu se letos zúčastní čtyři běžci s osobními rekordy pod 2:08:00 a hned jedenáct s časem pod 2:10 a tři běžkyně s osobními rekordy pod dvě a půl hodiny. Hlavním favoritem mezi muži je Etiopan Yemane Tsegai, který loni doběhl druhý. "No a letos chci vyhrát," řekl jasně na tiskové konferenci. "Loni jsem si na závod vzal úplně nové boty, a to byla chyba. Poučil jsem se z toho," dodal čtvrtý maratonem z posledního mistrovství světa v Berlíně.

V Praze bude v maratonu debutovat Samuel Kiplimo Kosgei z Keni, jehož osobní rekord v půlmaratonu je 0:59:39 a loni v Berlíně zaběhl na trati 25 km čas 1:11:50, což je světový rekord. Kosgei pomýšlí na rychlý čas, ale je v hodnocení svých šancí opatrný. "Rád bych běžel za dvě hodiny a sedm nebo osm minut. Vím, že traťový rekord je dvě nula pět, ale to je při prvním maratonu těžké," vysvětlil Keňan.

Mezi ženami je favoritkou jeho krajanka Lydia Cheromeiová, vítězka letošního pražského půlmaratonu. "Jsem ráda, že jste mě znovu pozvali. Po traťovém rekordu v půlmaratonu mám chuť zkusit, co je v mých silách i na dvojnásobné vzdálenosti," prohlásila.

Pražský mezinárodní maraton odstartuje v neděli v devět hodin ze Staroměstského náměstí v Praze.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA