fotbalFotbalisté pražské Slavie a Zbrojovky Brno budou v páteční předehrávce 18. kola Gambrinus ligy v Edenu aktéry premiérového letošního zápasu nejvyšší soutěže. Utkání může napovědět o šancích týmů na udržení v lize, výkop má ve 20.15 a přímým přenosem jej vysílá program Nova Sport.

Oba celky se představí v Synot Tip Areně po zimní pauze, v níž prošly hráčskými změnami. Současně si velmi dobře uvědomují, že právě úspěch ve vzájemném utkání může výrazně pomoci při záchranářských bojích. Předposlední Brno nyní ztrácí na čtrnáctou Slavii jediný bod. "Chceme se co nejdříve dostat ze sestupových vod. Jsme morálně silnější než na podzim a věřím, že se dostaví i fotbalovost. Hlavně jde o to, aby byla v pořádku psychika," uvedl slávistický trenér Michal Petrouš, jenž bude na jaře pracovat s omlazeným kádrem.

Kouč Pražanů věří, že jeho tým v domácím prostředí podpoří příznivci červenobílých. "Přál bych si, aby na zápas přišlo co nejvíce lidí. To by bylo pro kluky to nejlepší. Doufám, že nás fanoušci nenechají ve štychu. Vím z vlastní zkušenosti, že je obrovský rozdíl, když přijdou dva tisíce lidí, nebo když jich přijde osm tisíc," poznamenal Petrouš, jehož tým porazil v generálce Slovan Bratislava 2:0.

Proti Brnu nemůže počítat s vykartovaným bekem Davidem Hubáčkem, nastoupit nemůže ani útočník Zbyněk Pospěch, který přišel do Slavie právě z Brna a podle dohody klubů nesmí být na hřišti při vzájemném souboji. Nemoc trápila Petra Jandu a proti Slovanu nehrál ani kapitán Karol Kisel, který by však v pátek neměl chybět. "Kisel si malinko natáhl úpon stehenního svalu. Není to nic vážného, ale raději jsme ho v generálce pošetřili, aby se to nezhoršilo," vysvětloval Petrouš.

Ještě větší proměnou než Slavia prošla v zimním období brněnská Zbrojovka, která po zpackaném podzimu přestala počítat se 14 fotbalisty, na jejichž místa angažovala 11 nových tváří. Omlazený celek by chtěl začít vylepšovat nelichotivé umístění hned v úvodním jarním kole, které bude pro Moravany velmi důležité. "Před prvním zápasem jsme plní očekávání. Soutěžní utkání je o něčem jiném než příprava. Věřím, že máme na to, abychom na Slavii bodovali. Důležité bude, aby bylo mužstvo semknuté a bojovalo opravdu jako tým," zdůraznil brněnský trenér Karel Večeřa, který část zimní přípravy nemohl absolvovat s týmem kvůli operaci jazyka.

V dresu hostů se určitě nepředstaví zraněný stoper Martin Jílek ani mladý forvard Josef Šural, který po komplikované zlomenině nohy dohání tréninkové manko. "Po generálce se Senicí měli problémy i další hráči. Je škoda, že nemůžeme nasadit nejsilnější sestavu, o které mám samozřejmě představu. Teprve uvidíme, kdo bude stoprocentně připraven," uvedl Večeřa.

Zápas týmů namočených do záchranářských bojů bude v hledišti sledovat wimbledonský vítěz Jan Kodeš. Tenisová legenda věnuje jako patron zápasu osobní dárek, který bude v průběhu nebo po skončení jarní části Gambrinus ligy vydražen. Výtěžek poputuje na charitativní účely.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA