chmelarAbsolutní vítězkou tradiční soutěže Concertino Praga se stala mladá rakouská flétnistka Veronika Blachutaová. Do soutěže se letos přihlásilo 49 hudebníků mladších 18 let, řekl na pondělní tiskové konferenci ředitel soutěže Tomáš Chmelár (na fotografii).

Veronika Blachutaová zaujala porotu svou interpretací sonáty Johanna Sebastiana Bacha. Mladá flétnistka získala také zvláštní cenu za nejlepší provedení povinné skladby, kterou letos byla Sonatina Jana Nováka.

Do mezinárodního kola soutěže postoupilo také sedm českých hudebníků, nejúspěšnějším z nich byl Walter Hofbauer, který v kategorii hry na trubku obsadil celkové druhé místo. Teprve šestnáctiletý hudebník se soutěže zúčastnil již podruhé, v jeho třinácti letech obsadil druhé místo v českém předkole.

"Letošní ročník se těšil poměrně velkému zájmu kandidátů, porota posuzovala 49 nahrávek z 15 zemí světa," řekl ředitel soutěže Tomáš Chmelár. Většina zúčastněných pocházela z evropských zemí, nejexotičtějším hudebníkem v soutěži byl potom mladík ruského původu žijící v Singapuru. "Také fakt, že se do soutěže hlásí kandidáti, kteří musí překonat prvotní problémy s podáním přihlášky nebo natočením nahrávek dokazuje, že soutěž získává na prestiži," řekl programový ředitel Českého rozhlasu (ČRo) Lukáš Hurník.

Šlo již o 45. ročník soutěže, kterou pořádá právě ČRo. Kategorie, ve kterých mladí umělci porovnávají svůj talent, se však každoročně mění. Letos porota vybírala nejlepší nahrávky dechových nástrojů, tedy flétny, hoboje, klarinetu, trubky a fagotu. Podmínkou účasti je věk hudebníků do 18 let a zaslání nahrávky jedné povinné a jedné volné skladby.

Zajímavostí soutěže je způsob hodnocení zaslaných nahrávek – sedmičlenná porota hodnotí při poslechu anonymní nahrávky. Jediným rozhodujícím faktorem je tedy skutečně kvalita výkonu hudebníků. "Tato soutěž má proto pro ČRo i posluchače také význam etický. Porota při výběru nepodléhá politickým, osobním nebo jakýmkoli dalším faktorům. Je to opravdu zcela čisté soutěžní prostředí," zdůraznil Hurník. V porotě zasedají vždy dva čeští porotci, ostatní jsou ze zahraničí. Čeští kandidáti jsou do mezinárodního kola vybírání skrze stejnou soutěž na republikové úrovni.

Vítězové letošního ročníku navštíví, jak je v případě této soutěže zvykem, na jaře Českou republiku. Společně by si měli zahrát na slavnostním koncertě vítězů v pražském Rudolfinu 18. června tohoto roku.

"Poté se ještě mladí hudebníci zúčastní Jihočeského festivalu Concertino Praga, tedy koncertního turné laureátů po jihočeských městech," uzavřel Chmelár. Podrobné výsledky soutěže a bližší informace o připravovaných koncertech si mohou milovníci hudby přečíst na internetových stránkách projektu www.rozhlas.cz/concertino.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA