REKLAMA

pavel-vondruska-narodni-divadloNěkdejší dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana, herec a dirigent Pavel Vondruška zemřel v sobotu večer ve věku 85 let v pražské motolské nemocnici. Agentuře Mediafax to v neděli večer potvrdil jeden ze zaměstnanců Žižkovského Divadla Járy Cimrmana. ZAVZPOMÍNEJTE NA SKVĚLÉHO HERCE PAVLA VONDRUŠKU VE HŘE BLANÍK!

"Jsme tady z toho moc smutní," řekl pracovník divadla, který se s Vondruškou léta dobře znal.

Pavel Vondruška byl do motolské nemocnice převezen v neděli 26. prosince loňského roku s vážným zraněním, které si způsobil, když provázel cizince po budově Stavovského divadla a spadl do pět metrů hlubokého orchestřiště. Kvůli vážnému poranění hlavy byl uveden do umělého spánku, poté se jeho stav zlepšil a nabyl vědomí.

Pavel Vondruška působil od roku 1969 v Divadle Járy Cimrmana, kvůli Alzheimerově chorobě ale s hereckou kariérou skončil. Vrátil se do Národního divadla a zde působil jako průvodce cizinců.


Vondruška se narodil 15. listopadu 1925. Otec byl profesor matematiky na průmyslovce a také amatérský hudebník. Pavel Vondruška podle Česko-Slovenské filmové databáze po válce nastoupil na konzervatoř a později na HAMU. Chtěl se stát dirigentem, jeho profesorem byl Karel Ančerl. Ke konci studií se stal korepetitorem v Národním divadle. Dirigenta dělal v Moravské filharmonii v Olomouci, v opeře Státního divadla Ostrava a v Hudebním divadle Karlín.

V činohře Národního divadla působil od roku 1977. V Divadle Járy Cimrmana hrál od roku 1969. Díky Cimrmanům se začal Pavel Vondruška objevovat ve filmu a televizi. Jak uvádí server csfd.cz, hrál ve filmech Postřižiny, Slavnosti sněženek, v trilogii Slunce, seno.., Obsluhoval jsem anglického krále, Marečku, podejte mi pero!, Rozpuštěný a vypuštěný, Vratné lahve, Kolja.

Pavel Vondruška žil sám. Hovořil devíti jazyky, například francouzsky, španělsky, anglicky, rusky, uměl i latinu.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA