petrin_rozhlednaStavba Petřínské rozhledny začala 16.března 1891 poté, co se členové Klubu českých turistů vrátili ze Světové výstavy v Paříži a rozhodli se postavit věž podobnou Eiffelovce v Praze. Pražská památka tak ve středu oslaví své 120. výročí, informoval Martin Marcilis ze společnosti České věže.

Již z dálky je jasné, že Petřínská rozhledna je podobná Eiffelově věži. Ve skutečnosti jde o přímou inspiraci Klubu českých turistů, kteří roku 1889 navštívili Světovou výstavu v Paříži a rozhodli se podobnou věž vybudovat i v Praze. Podle portálu prazskeveze.cz Vilém Kurz tehdy napsal článek "Rozhledna na Petříně, obrázek z blízké budoucnosti“, kde vylíčil nejen novou rozhlednu, ale předpověděl též vlastní lanovku. Článek vzbudil celonárodní nadšení a lidé začali upisovat podílové listy na 50 zlatých. Cílem bylo opatřit dvaatřicet tisíc zlatých.


Práce podle plánů inženýrů Františka Prášila a Julia Součka začaly 16. března 1891 a už 20. srpna téhož roku byla rozhledna dokončena a slavnostně otevřena.

Při srovnání s Eiffelovou věží je její menší sestra přibližně 5,5 krát nižší (Eiffelova věž měří bez antény 324 metrů a Petřínská rozhledna 60 metrů), při měření se započítáním nadmořské výšky ale Praha vyhrává, neboť její špice je díky tomu, že stojí na kopci, o 45 metrů vyšší. Jádrem konstrukce je osmiboký tubus, v němž je umístěn výtah; okolo něj se vinou dvě točitá schodiště - jedno pro cestu nahoru a druhé pro cestu dolů. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, horní je ve výšce 55 metrů.

To, že Petřínská rozhledna stále stojí, je vlastně malý zázrak. Když roku 1939 navštívil okupovanou Prahu říšský vůdce Adolf Hitler, vyslovil přání, aby byla Petřínská rozhledna stržena, protože prý kazila výhled z Pražského hradu. Jak informuje web prazskeveze.cz a jak se sami můžete přesvědčit, Čechům se podařilo demolici odkládat a rozhlednu tak nakonec zachránit. Rozhledna však byla v roce 1979 zavřena kvůli špatnému technickému stavu konstrukce. Byla otevřena znovu až po 12 letech při výročí II. Jubilejní výstavy.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA