listovani_ekonomie_dobra_a_zlaNová scéna Národního divadla uvádí experimentální inscenaci čtenářsky úspěšné knihy Tomáše Sedláčka o dějinách ekonomického myšlení. Myšlenky a postřehy filosofujícího ekonoma Tomáše Sedláčka, bývalého poradce Václava Havla, člena Národní ekonomické rady vlády, stipendisty Yale University a makroekonomického stratéga ČSOB, získávají nový komunikační prostor – divadlo. PODÍVEJTE SE NA VIDEOUKÁZKU Z LISTOVÁNÍ EKONOMIÍ DOBRA A ZLA!

Nová scéna Národního divadla zařadila na svůj program inscenaci ze Sedláčkovy knihy EKONOMIE DOBRA A ZLA, která jako loňský nejprodávanější knižní titul v kategorii non-fiction zaujala protagonisty kultovního seriálu scénických čtení LiStOVáNí. Z šedesáti titulů, které se v rámci LiStOVáNí dosud objevily, je EKONOMIE DOBRA A ZLA divácky nejúspěšnějším představením.

„Nová scéna Národního divadla se od svého otevření v lednu tohoto roku profiluje jako veřejný kulturní prostor s širokým uměleckým portfoliem. Mimo divadelní představení k nám mohou diváci přijít také na autorská čtení či diskuse na aktuální témata. Projekt Listování v sobě snoubí vše výše uvedené a je tak snad již nyní, ještě před svým prvním uvedením, přirozenou součástí programace Nové scény.“ Přiblížil Štěpán Kubišta, ředitel Nové scény ND, důvod proč se Ekonomie dobra a zla objevila v programu tohoto divadla.


LiStOVáNí EKONOMIÍ DOBRA A ZLA se při své premiéře na Nové scéně, v sobotu 20. listopadu, dočká jubilejní 50. reprízy. Ta další bude následovat už 16. prosince. Soubor spolu s Tomášem Sedláčkem objel už mnoho měst a vyrodal desítky divadel, diváci inscenaci již viděli například v brněnském HaDivadle, hned několikrát v pražském Minoru nebo v bratislavském Štúdiu 12.

„Hráli jsme v divadlech, v tělocvičnách na školách, které mají o představení zájem, nechyběli jsme na festivalech, listovali v knihovnách a knihkupectvích, dostali se s inscenací i do garáží VŠE, studentských klubů, dokonce nitra jedné z velkých českých bank. Připravujeme zároveň i anglickou verzi pro metropole jako Londýn, New York, Stockholm či Brussel. Takže nás moc těší, že se s Ekonomií dostáváme i na Novou scénu, kam, myslím, přesně patří,” glosuje autor LiStOVáNí, Lukáš Hejlík, který se svým kolegou z Městského divadla Brno, Alanem Novotným, letos na jaře Sedláčkovu knihu objevil a adaptoval.

„Měl jsem velký strach, jak kluci dokáží vměstnat třísetstránkovou knihu do hodinového představení. Ale když jsem hru poprvé viděl, byl jsem ohromen, jak dobře vyhmátli to podstatné. Já sám bych to neuměl vystihnout lépe. Mám moc velkou radost z toho, že ekonomie může oslovovat tolik lidí a v tolika podobách. Divadlo je přeci jenom magický prostor a diskuse po představení bývají jiné, hlubší a uvolněnější“ říká Tomáš Sedláček, který ve hře spolúčinkuje.

Sedláčkovo putování dějinami ekonomického myšlení je v divadelním zpracování podáno jako experimentální koláž. Diváci uvidí Gilgameše, Epikura, Sókrata, Adama Smitha, ale uslyší i slova Mojžíše, Ježíše či moderních filosofů a ekonomů. Vybrané pasáže knihy jsou podány progresívní formou, jako hra plná pohybu, grotestkních skečí a hudebních vstupů. Na posledních reprízách přibylo také Sedláčkovo ekolo. „Bál jsem se, aby z toho kluci neudělali nudnou nedělní chvilku poezie nebo naopak žoviální zábavu. Nakonec se jim to podařilo krásně trefit přesně doprostřed.“ říká Tomáš Sedláček.

zdroj foto: www.novascena.cz
REKLAMA