febio01Hlavními hvězdami mezinárodního filmového festivalu Febiofest, který se uskuteční od 24. března do 1. dubna v pražském Cinestaru Anděl, budou režisér Fridrik Thór Fridriksson nebo kameraman Edward Lachman. Agenturu Mediafax o tom informoval mluvčí festivalu Pavel Sladký.

Islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson, autor Sokolů, Ďáblova ostrova a Dětí přírody, uvede na Febiofestu snímek Mama Gogo. Tato tragikomedie vypráví o ambiciózním režisérovi, který právě dokončil film o starých lidech uprchlých z domova důchodců.

Edward Lachman je americký kameraman, který přivedl na plátno režijní vize Todda Haynese (Daleko do nebe), Todda Solondze (Život za časů války), Sofie Coppolové (Smrt panen) nebo Stevena Soderbergha (Erin Brockovich).

Australský režisér Peter Weir osobně představí svůj nový snímek Útěk ze Sibiře. Dále se diváci mohou těšit na Milana Lasicu nebo režiséra Rafiho Pittse. Tento původem íránský režisér na festivalu uvede novinku Lovec, snímek o zoufalém muži, který se snaží vzít spravedlnost do svých rukou. Mezi hosty letošního ročníku se objeví i rakouský herec Helmut Berger, který zářil například ve filmech Luchina Viscontiho Soumrak bohů nebo Rodinný portrét. Febiofest uvede Bergerův nejnovější film Pokrevní přátelství.

V programu se objeví řada novinek světové kinematografie, mezi ně patří například film Někde od Sofie Coppolové oceněný Zlatým lvem v Benátkách nebo režijní titul Bena Afflecka Město, ve kterém Affleck ztvárnil nelítostného bostonského zloděje.

Zvláštní pozornost věnuje Febiofest švédské kinematografii, kterou představí ve velké retrospektivě. Nabídne filmy Jana Troela, Hannesa Holma nebo Tarika Saleha.

Na letišti Praha-Ruzyně se budou i letos konat projekce mimo kina, které uvedou filmy o letadlech, letcích a letectví. Prostor náměstí před Cinestar Anděl doplní výstavy velkých kovových objektů Leopolda Habermanna.

Organizátoři Febiofestu pro své návštěvníky přichystali také doprovodný program v podobě hudebního festivalu. Ten se uskuteční na obvyklém místě – v garážích multiplexu Cinestar Anděl a v pizzerii Mediterrane.

Vstupenky na projekce letos o šest korun podraží. Cena lístku bude tedy 85 korun. Promítání na letišti bude zdarma, vstupné v kině Ponrepo bude stát 60 korun a v regionech 85 korun.

Ozvěny Febiofestu v regionech se uskuteční v Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Plzni, Českých Budějovicích, Brně, Olomouci a Ostravě.

Program Febiofestu zahrnuje filmy všech délek, žánrů a formátů a přináší domácímu publiku to nejlepší z posledního roku včetně distribučních premiér, retrospektiv a profilů. Objevuje také nová teritoria a neznámé filmaře, přináší sekci věnovanou gay a lesbickým filmům, dětským snímkům (Febiofest Junior) a také experimentálnímu filmu.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA