narodni_muzeum_prahaNárodní muzeum otevře 15. prosince tchajwanskou výstavu nazvanou Zpívající hmyz. Interaktivní expozice návštěvníkům představí nejen to, jak hmyz zvuky vyluzuje, ale také jakou hrál úlohu v lidských dějinách nebo medicíně, řekl v úterý komisař výstavy Jiří Hájek.

Unikátní výstavu připravilo tchajwanské Národní přírodopisné muzeum a díky spolupráci s Národním muzeem v Praze si ji od 15. prosince budou moci prohlédnout také čeští návštěvníci.

Jak název napovídá, hlavním tématem je hmyz, který zpívá. Tedy komunikuje zvuky třeba proto, aby si bránil teriorium nebo zastrašil jiné druhy. "Díky výstavě se návštěvníci dozví, co se za zpívající hmyz považuje, jakou funkci zpěv má, dopodrobna poznají různé mechanismy, které se u hmyzu vyvinuly pro vyluzování i přijímání zvuku," řekl v úterý Hájek. Největší část výstavy je věnovaná známějším druhům hmyzu, jako jsou kobylky, cvrčci nebo sarančata, ale pozorní návštěvníci si všimnou i zpívajících brouků nebo motýlů.

Výstava je zčásti interaktivní, každý si na monitorech může zahrát poznávací hru nebo si poskládat elektronický hmyzí orchestr. V muzeu jsou k vidění zejména mnohokrát zvětšené modely hmyzu nebo detailní velkoformátové fotografie, živočišných exponátů je zde málo. "Hmyzu, ze kterého by se dala poskládat celá expozice, je jen velice málo, většina druhů si žádá speciální podmínky uchovávání a není proto možné je vystavovat," vysvětlil ředitel Přírodovědeckého muzea Jiří Litochleb.

Výstava návštěvníkům představí také vliv, jaký má hmyz na člověka, dozví se například, jak zpívající cikády vnímaly různé starověké kultury. Část expozice je věnována tomu, jak je hmyz využíván v orientální medicíně nebo kulinářství. "Až budete mít možnost, všem doporučuji ochutnat pražené cikády," uzavřel Hájek.

Výstava v nové budově Národního muzea potrvá od 15. prosince do 20. února. Expozice je putovní, do Prahy dorazila z Bratislavy a koncem února se přesune do Nizozemí.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA