jiraskovaHerečka Jiřina Jirásková oslaví ve čtvrtek osmdesáté narozeniny a šedesáté výročí působení ve Vinohradském divadle. Jedním z gratulantů bude i prezident Václav Klaus, který přijme filmovou a divadelní herečku ve čtvrtek na Pražském hradě.

Jiřina Jirásková se narodila 17. února 1931 v Praze, její otec byl poštovní úředník a divadelní ochotník. Původně studovala na klášterním gymnáziu sv. Voršily v Kutné Hoře, odkud přestoupila na pražskou Státní konzervatoř. V roce 1946 přešla na Divadelní fakultu akademie múzických umění, kterou dokončila v roce 1950, a nastoupila do angažmá do královéhradeckého Krajského oblastního divadla. Už o rok později (1951) se ale stala členkou Divadla na Vinohradech, kterému zůstala věrná až dodnes. Mezi lety 1990 a 2000 působila na této scéně jako ředitelka.

Na divadelních jevištích ztvárnila řadu rolí - od královen, jako byla například Kleopatra v Caesarovi a Kleopatře nebo královna Kristýna ve stejnojmenné hře, po guvernantku Charlottu ve Višňovém sadu. Dále vystupovala i ve hrách Mnoho povyku pro nic, Revizor, Deník Anny Frankové a mnoha dalších.

Krátce byla provdána za herce Jiřího Pleskota, ale od poloviny 60. let žila s filmovým režisérem Zdeňkem Podskalským. Ten ji obsadil i do několika svých snímků v čele se známými Světáky.

Ve filmu se objevovala už v 50. letech, ale výrazněji se prosadila až v následující dekádě, kdy ztvárňovala především komediální role. Objevila se ve snímcích Čintamani a podvodník, Ďábelské líbánky nebo Já, truchlivý Bůh.

V 70. letech se Jirásková nesměla objevit na stříbrném plátně ani na televizních obrazovkách kvůli svým politickým názorům na události roku 1968. Před kamerou se objevila až v 80. letech ve snímcích Jak svět přichází o básníky, Sestřičky a v komediální sérii Slunce, seno... Mezi zatím její poslední patří role ve filmech Rafťáci a Anděl Páně z roku 2005. V televizi to byla role v seriálu Pojišťovna štěstí.

Kromě herectví se věnovala i mezinárodní pomoci: byla vyslankyní dobré vůle při Českém výboru UNICEF. Roku 1999 se také neúspěšně pokusila kandidovat do Senátu za ODS.

Jiřina Jirásková je držitelkou řady ocenění, patří mezi ně Cena Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, Cena Senior Prix od Nadace Život umělce, státní vyznamenání Medaile "Za zásluhy" a je i členem Dvorany slávy televizní ankety TýTý.

V současné době vystupuje v Divadle na Vinohradech ve hrách Fidlovačka aneb Kde domov můj, Na flámu a Famílie. Zároveň hraje v Divadle Bez zábradlí.

V den svého životního jubilea, tedy 17. února, odehraje Jirásková na prknech Divadla Bez zábradlí představení Sonáta pro lžíci. Hra popisuje setkání dvou žen po mnoha letech. Jejich konfrontace reprezentují střetnutí dvou epoch, dvou světů a dvou společenských postojů. Společně s Jiráskovou v ní vystupují Dana Syslová a Aleš Cibulka.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA