vystava_doba_ledovaVýstava Doba ledová - Giganti, která nabídne několik trojrozměrných modelů pravěkých zvířat v životní velikosti, bude pro veřejnost otevřena od 5. března na pražském Výstavišti v Křižíkově pavilonu E. Agenturu Mediafax o tom v úterý informoval Zdeněk Třískala z organizačního týmu.

Sedmnáct pravěkých zvířat, doplněných trojicí lovců, zastupuje nejvýraznější a nejtypičtější reprezentanty dob ledových i meziledových z Evropy, Asie, Ameriky a Nového Zélandu.

Paleontologická rekonstrukce vzniká spoluprací paleontologů, výtvarníků a modelářů. Paleontolog odpovídá za odbornou správnost každého modelu a výtvarníci s modeláři se zaměřují na vizuální stránku modelu, dávají mu výraz, čímž se výsledné dílo odlišuje od strnulých muzejních exponátů. "Soubor sedmnácti modelů je nejen českým unikátem, ale podobná série věrných modelů se zatím podle dostupných informací neobjevila nikde ve světě," uvedl Třískala.

Mezi největší exponáty patří čtyři metry vysoký mamut a v Jižní Americe hojně rozšířený šest metrů dlouhý pozemní lenochod megatérium. Spolu s ním obýval jihoamerický kontinent dvoutunový glyptodon, příbuzný dnešního pásovce. Návštěvníky také určitě překvapí jednorohý nosorožec elasmotérium nebo rodinka dvoumetrových severoamerických velebobrů. Střední Evropou se proháněl veledaněk (megaloceros) s více než třímetrovým parožím, ale také mohutný srstnatý nosorožec nebo nedávno vyhynulý pratur. Mezi menší modely patří například americký šavlozubec (smilodon) přezdívaný šavlozubý tygr nebo jeskynní lev. Velikánem výstavy je také bezkřídlý, téměř čtyřmetrový exotický pták moa z Nového Zélandu. "Velký zájem návštěvníků lze očekávat u lovecké scény, kdy obrovitý medvěd arctodus útočí na překvapené lovce," upřesnil Třískala.

Kolekce vznikla na základě ohlasu, který vyvolala výstava vloni v Plzni. Pak byly exponáty zapůjčeny na turné do Jižní Ameriky.

"Naše modely jsou vytvářeny na základě spolupráce vědců a umělců. PaleoART vychází z myšlenky, že vědec není schopen vytvořit uvěřitelnou kopii a umělec bez dozoru zase není schopen vytvořit důvěryhodný model. Spolupráce dává šanci vzniknout modelům, které jsou odborně korektní a zároveň jsou v uvěřitelných pózách," sdělil Třískala.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA