oboraZoologická zahrada v Praze - Tróji zpřístupní v sobotu od 14 hodin rozhlednu Obora. Jak informovala tisková mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová, vstup na rozhlednu bude v sobotu zdarma a navíc s možností získání speciálního sběratelského razítka.

Rozhledna Obora byla zavřená celou zimní sezonu a bude funkční zase až do podzimu. Slavnostní prvovýstup budou provázet mnohé doprovodné akce a každému, kdo překoná 862 metrů od hlavního vchodu k Oboře v severní části zoo a vystoupá na vrchol rozhledny, bude náležet památeční razítko. Oboru v sobotu znovuotevře ředitel pražské zoo Miroslav Bobek spolu s horolezcem Markem Holečkem, moderátorem Petrem Horkým a členy Klubu přátel rozhleden (KPR).

KPR připravuje v rámci doprovodného programu kvíz s rozhlednovou tématikou. Ten se bude řešit již dopoledne a nejúspěšnější řešitel kvízu kromě toho, že bude moci být mezi prvními hosty rozhledny, navíc získá volné vstupenky na jednu z dalších českých rozhleden.

Odpoledne v 15 hodin proběhne ještě křest samičky velblouda dvouhrbého, která se narodila v srpnu loňského roku. Křtěná samička je již 54. velbloudem narozeným v pražské zoo. Oba její rodiče pochází z Dánska - matkou je samice Andy, otcem samec Jepe. Kvůli zdravotním potížím nemohla velbloudí matka své mládě po porodu kojit, a tak muselo být odebráno na umělý odchov. Kmotrem se stane moderátor a cestovatel Petr Horký.

Na milovníky astronomie budou v sobotu na vyhlídce vedle rozhledny čekat od 11 do 16 hodin dalekohledy a v rámci vzdělávání v tomto oboru budou mít zájemci možnost navštívit přednášky ve Vzdělávacím centru Zoo Praha. Od 10.30 proběhne přednáška na téma Záhadný svět Titanu aneb pohled do pradávné minulosti Země, od 13.00 to budou Příčiny a následky erupce islandské sopky a na konec od 15.00 Cesta po stopách Galilea a astronomických památkách severní Itálie.

Název Obora nese rozhledna podle borového háje v této části zoo. Stavba je replikou rozhledny, která stávala od roku 1892 na nejvyšší hoře české strany Jizerských hor – Smrku. Tato rozhledna zanikla počátkem 50. let minulého století a na jejím místě vyrostla nová kovová věž.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA