botanicka_zahrada_troja_ikonaTato akce trvá do 1. dubna 2011. Podzimní zahrada je impozantní! Pokud zamíříte do Japonské zahrady a budete se pozorně rozhlížet, upoutají vás nejen nádherně vybarvené japonské javory, ale i mnoho dřevin plodících vskutku pozoruhodné plody.

Patří k nim i liána Akebia guinata - AKÉBIE PĚTIČETNÁ -  Rychle rostoucí ovíjivá liána domovem v Číně, Koreji a Japonsku. Dosahuje výšky 5 až 10 metrů. Má tmavě zelené pětičetné listy na dlouhých řapících. V květnu kvete fialově hnědými  květy v hroznech, skrytých pod listy. Voní po akátech. A právě teď plodí. UNIKÁTNÍM plodem, který je jedlý, je zhruba 10 cm dlouhá dužnatá tobolka, modro fialové barvy podobná okurce.

Ovšem v zahradě najdete i „prsty mrtvého muže“! V angličtině je starý keř Decaisnea fargesii znám pod názvem  „prsty mrtvého muže“ (dead man´s fingers). Pokud se pozorně podíváte na jejich tvar, o barvě nemluvě, tak je vám jasné, že je tento název velice výstižný. V zahradě najdete plodící dekaisneu v Areálu JIH nad výstavním sálem (naproti vitríně se sukulenty a cibulovými a hlíznatými rostlinami). I když se to zdá nemožné, dužnina plodů je jedlá.

A do třetice možná zaujme nejjedovatější exponát venkovní expozice, kterým je ŠKUMPA JEDOVATÁ - Rhus toxicodendron. Jde o velmi nebezpečný keř z čeledi ledvinovníkovitých – Je to „zlatý hřeb“ rostlin v toxikologických učebnicích – při pouhém dotyku během vegetačního období způsobuje citlivějším lidem puchýře. Prvními příznaky otravy  jsou: zčervenání pokožky, otoky, puchýře, svědění, silné bolesti, které jsou v přirovnávány k účinkům yperitu či napalmu. I po vyhojení zanechává jizvy.

REKLAMA