relikviar_sv_mauraVe Vladislavském sále Pražského hradu bude od 24. listopadu vystaven vzácný středověký Relikviář sv. Maura, který je největším románským relikviářem na území České republiky. Informovala o tom na pondělní tiskové konferenci ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková.

Relikviář sv. Maura vyrobený z pozlaceného stříbra, pozlacené mědi a ozdobený téměř 200 drahými kameny bude vystaven spolu s kopií českých korunovačních klenotů. "Letos uplyne 25 let od vyzvednutí relikviáře zpod podlahy kaple bečovského hradu," uvedla Goryczková. Zničený relikviář byl objeven 5. listopadu 1985.

"Ve Vladislavském sále bude vystaven Relikviář sv. Maura a kopie korunovačních klenotů. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou příležitost porovnat mistrovskou práci zlatníků. Vstupenka na výstavu bude stát 150 korun," řekl Mediafaxu David Šebek z Pražského hradu.

Relikviář sv. Maura se na Pražský hrad vrací přesně po 10 letech, tentokrát však jako jeden celistvý předmět. V roce 2000 byl relikviář v Praze vystaven rozložený. Tehdy dvouměsíční výstava dokumentovala aktuální stav jeho restaurování.

Relikviář na Pražský hrad zapůjčil Národní památkový ústav ze Státního hradu a zámku Bečov. Záštitu nad výstavou převzala manželka prezidenta republiky Livia Klausová.

Výstava bude k vidění do 27. února 2011.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA