vystava_svetloVýstava Světlo! věnovaná dílu dvou geniálních divadelníků - scénografa Josefa Svobody a režiséra Roberta Wilsona - začne od 14. listopadu v Muzeu Kampa. Expozice s podtitulem Light Up the Lights! přiblíží práci mimořádných tvůrců, kteří se proslavili svými magickými světelnými scénografiemi. 

Výstava instalovaná v přízemí muzea s výhledem na Národní divadlo, kde oba umělci úspěšně působili, potrvá do 6. února 2011. Pořadatelem je Bohemian Heritage Fund, nadační fond na podporu českého kulturního dědictví v evropském a světovém kontextu. 

„Výstavou chceme připomenout dva špičkové umělce, kteří při práci pro české divadlo současně zásadně ovlivnili divadlo světové,“ říká Pavel Smutný, známý pražský advokát, zakladatel Bohemian Heritage Fund a zároveň i iniciátor celého projektu.  Podle Smutného oba tvůrci při své práci s noblesou překračovali tehdy platné mentální i geografické hranice. „Josef Svoboda jako energické, barevné Slunce a Robert Wilson jako snový, chladně přitažlivý Měsíc září na divadelním nebi už celá desetiletí a jak ukazuje tato výstava, jejich nejlepší díla se pozoruhodným způsobem dotýkají a vzájemně nasvěcují,“ uvádí Pavel Smutný.

Otevření výstavy si nenechá ujít ani herečka a světová operní pěvkyně Soňa Červená, která se v nadačním fondu Bohemian Heritage Fund rovněž osobně angažuje. „Společná výstava těchto dvou rozdílných, a přesto spřízněných vládců světla a protisvětla, přesvědčí návštěvníky o tom, že umění světlonošů protíná hranici i zákony“, míní Soňa Červená, která svou hvězdou dráhu spojila před čtvrtstoletím právě s  legendárním operním a divadelním režisérem Wilsonem.  Umělkyně se zároveň brzy představí i v jeho nejnovějším činoherním projektu, Čapkově dramatu Věc Makropulos. Premiéra hry 18. listopadu ve Stavovském divadle se Soňou Červenou v roli zázračně dlouhověké zpěvačky a fatální ženy Emilie Marty alias Eliny Makropulos má patřit k zásadním událostem letošní divadelní sezóny.

Koncepci výstavy vytvořil akademický architekt a scénograf Daniel Dvořák, jejím spoluautorem a realizátorem je architekt Karel Kut. Podle Dvořáka nabídne výstava Světlo! i zajímavé srovnání dvou výrazných autorských přístupů. „Zatímco Josef Svoboda pomocí světla vytvářel především příběhy a dramata, Robert Wilson jím maluje uhrančivé scénické obrazy,“ říká Daniel Dvořák, sám známý jevištní výtvarník a scénograf, který postupy obou tvůrců považuje za dodnes živé a provokativní.

Vedle modelů, které návštěvníky vtáhnou do dokonalé divadelní iluze ze světel a stínů, nabídne výstava i kresby a skicy obou tvůrců, barevné velkoplošné promítání a dvě dvd projekce. Chybět nebudou ani poprvé vystavované židle, které jsou vedle světel oblíbeným prvkem Wilsonových slavných scénografií. V případě Josefa Svobody výstava předvede jeho fantaskní jevištní návrhy pro Laternu Magiku a připomene i jeho letošní nedožité devadesáté narozeniny.
Výstava Světlo bude otevřena denně  od 10 do 18 hod, základní vstupné je 120 Kč.

Více na www.bohemianheritage.com


REKLAMA