REKLAMA

masopustČtyřdenní masopust na pražském Žižkově vyvrcholí v úterý průvodem maškar, jehož hlavní postavou se letos stane žižkovský Pepík. Jak agentuře Mediafax sdělil mluvčí městské části Praha 3 Jan Sotona, organizátoři se kromě toho pokusí o zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Záznam v knize rekordů by mohl Žižkovu přinést snímek, na kterém se městská část pokusí zachytit shromáždění žižkovských Pepíků, kteří se za tím účelem sejdou na náměstí Jiřího z Poděbrad. "Organizátoři vyhlásili, že se během svolávání průvodu na náměstí po 16. hodině pokusí o největší hromadnou fotografii žižkovských Pepíků na světě a budou usilovat o její zápis do Guinessovy knihy rekordů," uvedl Sotona.

Účast na vytvoření rekordu přitom není podmíněna bydlištěm na území třetí městské části. "Již dnes se nám ozývají lidé z celé České republiky, zda se jako Pepíci mohou zúčastnit, byť nejsou ze Žižkova. Samozřejmě, žižkovský patriotismus je stavem duše, nikoliv úředním záznamem o trvalém pobytu. Uvítáme každého, kdo se hlásí k tradicím Svobodné republiky Žižkov," zdůrazňuje zástupce starosty Pavel Sladkovský (ODS).

Masopustní průvod v čele s hlavním Pepíkem, kterého ztvární principál Divadla v Pytli Petr Stolař, vyrazí úderem páté hodiny odpolední z náměstí Jiřího Poděbrad za zvuků bubenické show Tam-Tam Batucady k radnici. Právě tam ho bude očekávat starostka Vladislava Hujová (TOP 09), která jeho členům předá symbolický klíč a maškary tak povýší na vládce nad Žižkovem.

Zpět na náměstí Jiřího z Poděbrad se průvod, ve kterém se kromě alegorických vozů objeví také obří maškary strážníků či Smrtka, vrátí krátce po sedmé hodině, kdy tu oficiální program vyvrcholí ohňovou show skupiny Pa-li-tchi. Návratem maškar však masopustní veselí neskončí, pokračovat se bude až do půlnoci, tedy okamžiku, kdy začíná Popeleční středa, kterou podle liturgického kalendáře startuje čtyřicetidenní období půstu.

Žižkovského masopustu, který je vůbec nejstarším pražským masopustem, se v posledních letech účastní tři až pět tisíc příznivců. Britský deník The Guardian ho dokonce vyhlásil za jedno z největších turistických lákadel.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA