pohreb_pavla_vondruskyRodina, přátelé, kolegové, kamarádi, ale i věrní fanoušci se přišli ve čtvrtek naposledy rozloučit s oblíbeným hercem Pavlem Vondruškou. Někdejší dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana, herec a dirigent zemřel 5. února, podlehl zraněním, které si přivodil pádem do orchestřiště Stavovského divadla.

"Pavel měl v životě dvě lásky, hudbu a divadlo. V posledních letech ho zrazovala paměť a tyto lásky musel opustit. To pro něj bylo velice těžké," řekl ve smuteční řeči Zdeněk Svěrák. Položil si otázku, jak se s ním rozloučit, "aby se nezlobil". "Vzpomínejme na Pavla Vondrušku smějícího, hrajícího, v plné síle," poprosil Svěrák.

Do obřadní síně motolského krematoria se s hercem přišly rozloučit asi dvě stovky lidí, mezi nimi byli jeho kolegové například Miloň Čepelka, Jan Kašpar, Petr Brukner, Jan Hraběta či režisér Zdeněk Troška. "Pokud bych mu měl nyní vzkázat jednu věc? Aby se vrátil," řekl Troška.

Na úvod obřadu zazněl ve zcela zaplněné síni krematoria žalm Hospodin jest můj pastýř, po kterém promluvil Bedřich Gregorini z Národního divadla, kde Vondruška dlouho působil jako dirigent "Pavle, příteli, říkat tady, že nám budeš chybět je nepřesné a chybné, ty nám chybíš už teď," řekl. Po něm vystoupil s krátkou řečí za Divadlo Járy Cimrmana Svěrák, který zavzpomínal na spolupráci s oblíbeným hercem. "S Pavlem Vondruškou jsme se setkali v jeho nejlepších letech, kdy neustále pracoval, chvíli neposeděl. A když poseděl tak s knihou nebo slovníkem v ruce. První hrou, na které s námi spolupracoval, byla Hospoda na mýtince, poslední potom Cimrman v říši hudby. Právě v té se stal miláčkem publika," připomněl kariéru jednoho z cimrmanologů Svěrák.

Herec podlehl vážným zraněním, která si přivodil o Vánocích pádem do pět metrů hlubokého orchestřiště Stavovského divadla, kde dělal průvodce turistům. "Prováděl turisty po Stavovském divadle, kde prohlídky ozvláštňoval vlastními příběhy, hudbou. Nešťastný pád, krutý omyl při prohlídce, sice jako náhodou přežil, přesto zraněním nakonec podlehl," připomněl tragickou událost Gragorini. Do nemocnice byl převezen v neděli 26. prosince loňského roku s vážným zraněním hlavy.

Vondruška působil v Divadle Járy Cimrmana od roku 1969, v činohře Národního divadla působil od roku 1977. Kvůli Alzheimerově chorobě s hereckou kariérou skončil a vrátil se do Národního divadla, kde působil jako průvodce cizinců. Hovořil totiž devíti jazyky, například francouzsky, španělsky, anglicky, rusky, uměl i latinu.

Původně se chtěl stát dirigentem, proto po válce nastoupil na konzervatoř a později na HAMU. Jeho profesorem byl Karel Ančerl. Ke konci studií se stal korepetitorem v Národním divadle, jako dirigent působil v Moravské filharmonii v Olomouci, v opeře Státního divadla Ostrava a v Hudebním divadle Karlín..

Díky Cimrmanům se začal Pavel Vondruška objevovat ve filmu a televizi. Hrál ve filmech Postřižiny, Slavnosti sněženek, v trilogii Slunce, seno.., Obsluhoval jsem anglického krále, Marečku, podejte mi pero!, Rozpuštěný a vypuštěný, Vratné lahve nebo Kolja.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA