lustigRozloučení se zesnulým novinářem a spisovatelem Arnoštem Lustigem se bude konat v úterý od 15 hodin v Novém židovském hřbitově ve Strašnicích. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informovala Společnost Franze Kafky.

"Rozloučení veřejnosti proběhne se spisovatelem Lustigem v úterý, pohřeb však bude jen v rodinném kruhu," sdělili zástupci společnosti.

Světoznámý český spisovatel Arnošt Lustig zemřel v sobotu ráno ve věku 84 let. Posledních pět let bojoval s rakovinou.

Lustig se narodil v Praze 21. prosince 1926. V roce 1942 byl kvůli židovskému původu poslán do Terezína a během války zažil dva koncentrační tábory v Osvětimi a Buchenwaldu, zažil i pochod smrti. Po válce vystudoval žurnalistiku, přispíval do novin a časopisů. Mimo jiné byl i zpravodajem Lidových novin v izraelsko-arabské válce.

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 musel Lustig Československo opustit. Odešel do Jugoslávie a poté do Izraele, v roce 1970 se usadil v USA, kde přednášel film, literaturu a scenáristiku na Americké univerzitě ve Washingtonu. Po roce 1989 se vrátil do Česka.

V roce 2009 byl Arnošt Lustig nominován na mezinárodní Man Bookerovu cenu za dlouhodobý přínos světové literatuře v angličtině. O rok dříve dostal Cenu Franze Kafky. Český PEN klub navrhl Arnošta Lustiga v minulých letech na Nobelovu cenu za literaturu.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA