zeleznicni_muzeumNárodní technické muzeum (NTM) zpřístupní v pondělí v rámci mezinárodního Dne památek areál Železničního muzea v Praze. Agenturu Mediafax o tom informovala Olga Šámalová z NTM.

"Návštěvníci si budou moci prohlédnout část budoucího Železničního muzea na Masarykově nádraží v Praze. Areál bude zpřístupněný v pondělí 18. dubna od 10 do 18 hodin," uvedla Šámalová. Prohlídka bude možná ve skupinách po deseti vždy v celou hodinu. Vzhledem k probíhajícím opravám střech není umožněný přístup dětem mladším 15 let.

Hlavní budovy v areálu budoucího Železničního muzea NTM sloužily v minulosti železniční dopravě. Budovy nádraží, výtopny i dílen projektoval Antonín Jüngling a kolejiště Jan Perner. Ústřední budova Železničního muzea NTM je největší klasicistní průmyslovou stavbou ve střední Evropě. "Rovněž lokace takto velké a významné památky technické povahy v centru hlavního města je jedinečná. Umístění Masarykova nádraží předznamenalo jeho sepjetí s osudem Prahy a celého našeho státu," upřesnila Šámalová.

Národní technické muzeum v současné době dokončuje scénář expozic a koncept další náplně muzea. Zároveň v souladu s památkovou ochranou budov v areálu se opravují střechy.

Otevření Železničního muzea se plánuje na rok 2016 až 2017. Rozsáhlá expozice návštěvníkům nabídne dějiny české železnice včetně kolekce železničních vozidel. Expozice bude rozdělená do několika kapitol, ve kterých se návštěvníci poučí nejen o technickém vývoji českých drah, ale i o jejich sepjetí se společností a dějinami státu. Na expozici bude navazovat modelové kolejiště a herna, které budou sloužit pro dětské návštěvníky.

V rámci expozice bude možná prohlídka parních, dieselových a elektrických lokomotiv i se strojovnami a podvozky. Významnou součástí Železničního muzea bude Hala strojů, ve které bude ve zcela funkčním stavu prezentovaná řada parních strojů a dieselových stabilních motorů. Na ní bude navazovat expozice železničního strojírenství, kde bude předváděna v chodu řada dřevo a kovoobráběcích strojů.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA