knihaPražská čtvrť Libeň se po Starém Městě a Malé Straně stane místem, kde se ve středu 11. května uskuteční již pátý ročník literárního happeningu s názvem Noc literatury. S podrobnostmi seznámila agenturu Mediafax ve středu Michaela Šilpochová z Českých center.

"Chceme letošnímu publiku představit část Prahy, kde jeden z našich předních spisovatelů Bohumil Hrabal prožil část svého života a napsal řadu nezapomenutelných děl, a kde žila i řada dalších významných osobností. Libeň je dnešním Pražanům jen málo známá a my jsme přesvědčení, že nejen díky odkazu slavného 'pábitele', stojí za to ji znovu a znovu objevovat," uvedla Šilpochová.

Projekt, v rámci kterého známé tváře české kulturní scény rok co rok v průběhu jediného večera předčítají ukázky z nových překladů děl evropských autorů na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy a který si klade za cíl představit to nejlepší ze současné evropské literární scény, tak letos čtenáře zavede například do Libeňského zámku, Grabovy vily, místní synagogy, secesního kostela sv. Vojtěcha či libeňského plynojemu. "Návštěvníci se můžou těšit na jedinečnou atmosféru objevování míst a příběhů v podání Jiřího Langmajera, Miroslava Táborského, Kláry Issové, Jiřího Langmajera, Terezy Kostkové, Jaroslava Rudiše či Jana Budaře," láká Šilpochová všechny milovníky knih v květnu do Libně.

Letošní ročník nabídne to nejlepší jak z pera českých spisovatelů, tak perly literatury šestnáctky dalších zemí napříč Evropou. Pražané se tak mohou těšit na výběr z děl belgických, finských, francouzských, italských, maďarských, německých, holandských, polských, portugalských, norských, rakouských, rumunských, španělských, švédských, švýcarských a britských autorů.

Návštěvníci se kromě toho mohou těšit také na zajímavé hosty. Letos pozvání přijali zástupci Kanady a USA.

Ty, které zaujme některá z čtených knih, pak budou mít možnost si ji přímo na místě zakoupit. Smutní ale nemusí být ani ti, kteří této možnosti nevyužijí - knihy totiž budou k mání také ve vybraných knihkupectvích.

Noc literatury je projektem příspěvkové organizace Česká centra, která ho pořádá ve spolupráci s pražským sdružením zahraničních kulturních institutů EUNIC (European Union National Institutes for Culture).

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA