john_eckhardtPražská komorní filharmonie přivítá na 3. koncertě cyklu Soudobé a moderní hudby "Krása dneška" speciálního hosta a sólistu na kontrabas Johna Eckhardta.

  
Dne 18. ledna 2011 v 19.30 hodin se ve Švandově divadle uskuteční třetí koncert Cyklu moderní a soudobé hudby – Krása dneška, který pořádá Pražská komorní filharmonie ve spolupráci se souborem Prague Modern.

Koncert s názvem Xylobiont Project, hudba pro kontrabas a elektroniku předznamenává zcela jiný směr, než na který jsou posluchači Krásy dneška zvyklí. Tentokrát budeme mít jedinečnou možnost náhlednout do umění práce s akustikou a její propojení s „živou“ elektronikou skupiny Birds Build Nests Underground. Tato známá pražská formace se pokusí organicky zapojit do fascinujícího procesu společné improvizace, dokazující, že nejen dřevu (kontrabasu), ale i elektronickým přístrojům jako jsou gramofony, laptopy ad. může být vdechnut překvapivě barevný život.

První Johnovo sólové album s názvem Xylobiont, kde se poprvé představuje jako autor a interpret zároveň bylo vydáno v roce 2008 u PSI Records label (patřící britskému saxofonistovi Evanu Parkerovi).

Kontrabasista John Eckhardt (narozen v 1974 ve švédsko-německé rodině) studoval v letech 1995 – 1999 na Musikhochschule Lübeck u profesora Jörga Linowitzkiho. V letech 2000 – 2002 získal stipendium DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst).  Absolvoval u Robera Blacka na Hartt School of Music v Hartfordu v USA, kde rovněž získal plné stipendium. Jako sólista vystupoval s programem současné, improvizované a live-elektronické hudby v Carnegie Hall (přehlídka stipendistů DAAD), v rámci Cité de la musique (jako student Académie de la musique du xx. siècle s Ensemble Intercontemporain), Goethe Institutu New York City a na koncertech po celém Německu.  Účinkoval se soubory Klangforum Wien, l'art pour l'art, Ensemble Resonanz, MusikFabrik, Ensemble Intégral. Úzce spolupracuje s hudebníky, interprety a skladateli, např. Alvinem Lucierem, Peterem Kowaldem, Matthiasem Kaulem, Robertem Blackem, Danielem Ottem, Malcolmem Goldsteinem a Ute Wassermann. Zajímá se o propojení tradičních akustických nástrojů s elektronikou/počítači. Pro společnost Mode rec. nahrál světovou premiéru sólových skladeb Alvina Luciera "Tribute to James Tenney" (vyšlo 2005) a dílo “Ksara” Giacinta Scelsiho společně s Robertem Blackem.  Sólově dále nahrál “Theraps” Iannise Xenakise u WDR/West German Radio (vyšlo 2005). Žije v Hamburku.

Vstupenky jsou k dostání v kanceláři Pražské komorní filharmonie, Krocínova 1, Praha 1. Rezervace je možná telefonicky na čísle 224 267 644, e-mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz.
REKLAMA